Torebka z krokodyla na wystawie w londyńskim zoo

Jedno z londyńskich zoo postanowiło w bardzo nietypowy sposób zwrócić uwagę odwiedzających na problem kłusownictwa i nielegalnego handlu skórami dzikich zwierząt. Na wystawie w terrarium zamiast krokodyla pracownicy umieścili torebkę wykonaną ze skóry tego gada.

Reklama

Konkretnie jest to torebka ze skóry zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego, którą brytyjscy strażnicy graniczni zarekwirowali na lotnisku w 2018 r. i następnie przekazali zoo.

I choć torebka na wystawie znajduje się już od kilku lat, to dopiero niedawny wpis na Twitterze jednego z odwiedzających stał się w internecie viralem i ponownie wywołał zainteresowanie opinii publicznej problemem kłusownictwa i nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami.

Londyńskie zoo szerzy świadomość na temat kłusownictwa

– Wspaniale jest mieć tutaj te wszystkie fantastyczne zwierzęta, ale cieszy nas też, że torebka przyciągnęła uwagę ludzi. Chcieliśmy w ten sposób edukować naszych gości i stworzyć punkt wyjścia do dalszej dyskusji. Wszystko, co rzuca nowe światło na nielegalny handel, jest potrzebne – powiedział w rozmowie z BBC dr Ben Tapley, kurator wystaw z gadami i płazami w londyńskim zoo.

W swoim naturalnym środowisku krokodyle syjamskie żyły w rzekach o powolnym nurcie na terenach południowo-wschodniej Azji oraz Indonezji.

Tyle że zwierzęta te w drugiej połowie XX wieku stały się niezwykle łakomym kąskiem dla kłusowników, którzy zaczęli na nie polować ze względu na wysoką wartość ich skór docenianą przede wszystkim przez przemysł modowy. Dlatego też aktualnie na całym świecie w naturalnym środowisku pozostało jedynie od 500 do 1000 przedstawicieli tego gatunku.

– Ich populacje są podzielone, a ich szanse przetrwania – wątpliwe – dodaje dr Tapley.

Londyńskie zoo współpracuje jednak z rządami i społecznościami na całym świecie, by chronić dzikie zwierzęta, wspierać organy ścigania, których celem są sieci handlarzy, oraz zmniejszać popyt na zagrożone gatunki.

Od 2000 roku zoo jest domem dla ponad 3 tys. zwierząt skonfiskowanych przez brytyjską straż graniczną w ramach pracy na lotniskach i w portach.