Kolekcjonerski złoty zegarek Omega Speedmaster Apollo

Złoty Omega Speedmaster to jedno z największych marzeń kolekcjonerów zegarków. Wydawać by się mogło, że tak rzadki model sam w sobie wiąże się z ogromną wartością, ale fakt, że niegdyś należał do astronauty Apollo 11, znacznie podwyższa jego cenę.

Reklama

Zegarek Omega Speedmaster z 1969 r., należący do nieżyjącego astronauty Michaela Collinsa, został w zeszłym tygodniu sprzedany za 765 tys. dolarów na aukcji internetowej Heritage Auctions Fine Timepieces. Początkowo oczekiwano, że złoty Omega Speedmaster Apollo XI BA145.022-69 osiągnie wartość około 100 tys. dolarów –  zatem spora różnica!

- Z pewnością mieliśmy duże nadzieje wobec tej aukcji. Głównie ze względu na niesamowity zegarek Michaela Collinsa. Jego sprzedaż naprawdę osiągnęła nową stratosferę. To ma sens: Apollo 11 była pierwszą misją, która umieściła człowieka na Księżycu, więc tak naprawdę jest to najważniejsza misja w historii podróży kosmicznych. Michael Collins był niezwykle ważną częścią tej misji, a ten zegarek jest bez wątpienia kawałkiem historii kosmosu i kawałkiem historii zegarków – powiedział dyrektor Heritage Auctions Watches & Fine Timepieces, Jim Wolf. 

Przed aukcją pojawiły się plotki, że Omega może chcieć kupić zegarek do swojego muzeum, ale ostatecznie Speedmaster trafił w ręce indywidualnego kolekcjonera. Nazwisko nowego nabywcy nie zostało jednak ujawnione.

Zegarki Omega - prezenty dla załogi Apollo 11 

Mało kto wie, ale astronauci, którzy wzięli udział w misji Apollo 11, nosili w latach  właśnie złote Omega Speedmastery.

40-milimetrowa koperta i bransoleta Omega Speedmaster wykonane są z 18-karatowego żółtego złota. Ponadto zegarek posiada bordową ramkę tachymetru, polerowane i szczotkowane wypustki liry oraz okrągłe przyciski. Złota jest także tarcza i znaczniki blokowe wraz z dopasowanymi czarnymi pałeczkami.

Na deklu zegarka wygrawerowany jest napis: „Astronauta Michael Collins, Gemini 10 — Apollo 11, nr 19, aby zaznaczyć podbój przestrzeni przez człowieka w czasie”. Co więcej, dołączono do niego odręczną notatkę od astronauty.

- Ten zegarek Omega został mi podarowany wkrótce po locie Apollo XI i od tego czasu jest w moim osobistym posiadaniu. Nosiłem go rzadko, jeśli w ogóle, ale nakręcałem go mniej więcej co dekadę i uważam, że jest w idealnym stanie – czytamy w notatce Michaela Collinsa.

Omega Apollo XI Speedmasters - perła kolekcjonerów zegarków

Marka wypuściła limitowaną edycję modelu Omega Apollo XI Speedmasters w liczbie 1014 zegarków.

Pierwsze dwa modele trafiły do ówczesnego prezydenta Richarda Nixona i do Spria Agnewa. Obaj odmówili przyjęcia prezentu, a zegarki aktualnie znajdują się w Muzeum Omega w Szwajcarii.

Kolejne 28 zegarków z tej serii zostało przekazanych astronautom NASA, w tym zegarek nr 19 został przekazany pilotowi modułu dowodzenia Michaelowi Collinsowi.