Niezwykły design oraz szczyt myśli inżynieryjnej konstruktorów – tak w skrócie można określić zegarki, które znalazły się na poniższej liście. Każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób, ale łączy je jedno – zostały stworzone do tego, by podbijać kosmos. I sprawdzają się w swej roli znakomicie.

Reklama

Omega Speedmaster Moonwatch Professional

Omega Speedmaster Moonwatch Professional/fot. Omega Omega Speedmaster Moonwatch Professional/fot. Omega

Omega Speedmaster Moonwatch jest niewątpliwie najsłynniejszym, najbardziej kultowym księżycowym zegarkiem wszech czasów. Powstał w 1964 r. na zlecenie NASA, która na początku lat 60. zorientowała się, że astronauci biorący udział w rozwijających się misjach kosmicznych będą potrzebowali niezwykle wytrzymałego czasomierza do precyzyjnego odmierzania czasu w poszczególnych fazach swoich wypraw.  

Agencja ogłosiła konkurs w 1964 r., w którym udział wzięły jedynie cztery marki: Hamilton, Rolex, Longines oraz właśnie Omega. Hamilton odpadł jeszcze w przedbiegach, ponieważ dostarczył zegarek kieszonkowy. Pozostałe czasomierze poddano w NASA jedenastu ekstremalnym próbom – wystawiano je m.in. na długotrwałe działanie temperatur sięgających od -18 st. C do nawet 93 st. C, przeciążeń w wysokości 16 G, dekompresji oraz potężnych wibracji o częstotliwości od 5 do 2 tys. Hz.

Zegarki Roleksa oraz Longines zawiodły w wysokich temperaturach, ale Omega przetrwała wszystkie jedenaście prób, dzięki czemu stała się oficjalnym księżycowym zegarkiem NASA i znalazła się na nadgarstkach Neila Armstronga i Buzz Aldrina podczas misji Apollo 11. Do dziś konstrukcja czasomierza pozostała niezmieniona i jest uważana za „ideał” kosmicznego zegarka. Co ciekawe, Omega Speedmaster Moonwatch to jedyny certyfikowany czasomierz, który może być używany także podczas eksploracji przestrzeni kosmicznej poza pojazdem kosmicznym.

Bulova Lunar Pilot

Bulova Lunar Pilot Chronograph 50th Anniversary/fot. Bulova Bulova Lunar Pilot Chronograph 50th Anniversary/fot. Bulova

Omega Moonwatch nie jest jednak jedynym zegarkiem, który dotarł na Księżyc. W 1971 r. Bulova Lunar Pilot znalazła się na nadgarstku astronauty Dave’a Scotta, który uczestniczył w misji Apollo 15. Co jeszcze ciekawsze, Bulova była zegarkiem zapasowym dla… Omegi Moonwatch, której szkiełko uległo zniszczeniu podczas wcześniejszego spaceru księżycowego Scotta. W 2021 r. powstała edycja specjalna zegarka Lunar Pilot z okazji 50-lecia pojawienia się czasomierza na Księżycu.

Fortis Amadee-20

Fortis Amadee-20 - zegarek marsjański/fot. Fortis Fortis Amadee-20 - zegarek marsjański/fot. Fortis

Księżyc to jedno, ale współcześnie ludzkość stara się sięgnąć jeszcze dalej – na Marsa. Tytanowy zegarek Fortis Amadee-20 brał udział w eksperymencie przeprowadzonym w październiku 2021 r. na izraelskiej pustyni Negev, podczas którego sześcioro uczestników żyło przez miesiąc w takich warunkach, jakie panują na Czerwonej Planecie. Czasomierz zniósł te warunki bardzo dobrze, ale to nic dziwnego. Marka Fortis ma bowiem duże doświadczenie w tworzeniu kosmicznych zegarków – od ponad 30 lat zaopatruje rosyjskich kosmonautów w czasomierze towarzyszące im w misjach na Międzynarodową Stację Kosmiczną i stację Mir.

Seiko „Pogue” Automatic Chronograph

Kultowy zegarek Seiko Pogue Automatic Chronograph/fot. Seiko Kultowy zegarek Seiko Pogue Automatic Chronograph/fot. Seiko

Chronograficzny zegarek japońskiej marki Seiko otrzymał swoją nazwę na cześć astronauty Williama R. Pouge’a, który miał go na swoim nadgarstku podczas organizowanej przez NASA misji Skylab 4 w 1973 r. Czasomierz zasłynął tym, że stał się pierwszym chronograficznym zegarkiem automatycznym, który dotarł w przestrzeń kosmiczną. Obecnie jest kolekcjonerską perełką i zyskał status kultowego.