Królowa Hiszpanii Letizia oddaje hołd Ukrainie

W Ukrainie, podobnie jak w Polsce, każdy region ma swój niepowtarzalny haft czy strój ludowy. Elementem, który łączył różne ukraińskie regiony była haftowana bluzka soroczka. Ten bardzo charakterystyczny element uważany jest za jedno z najpiękniejszych ukraińskich rękodzieł przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Reklama

Ósmego dnia trwania wojny na Ukrainie hiszpańska królowa Letizia postanowiła oddać hołd wszystkim, którzy walczą w obronie Ukrainy. 

Królwa Hiszpanii Letycja oddaje hołd Ukrainie / Getty Images Królwa Hiszpanii Letycja oddaje hołd Ukrainie / Getty Images

Na uroczystość organizowaną przez Fundację Mutua Medrilena  królowa Letizia wybrała właśnie soroczkę, którą zestawiła z garniturowymi spodniami i czarnymi szpilkami, które nawiązywały do stroju żałobnego. 

 

Ukraińskie soroczki, czyli haftowane bluzki 

Soroczki to haftowane płócienne koszule zwane Вишиваний Шлях, czyli „haftowany szlak”,  od dawna należą do najsłynniejszych symboli Ukrainy.

Każdego roku, w trzeci czwartek maja, państwo obchodzi Dzień Wyszywanki. Tego dnia wszyscy Ukraińcy zakładają ręcznie wykonane bluzki, sukienki czy narzutki, nawiązujące do tradycji przodków. Co ciekawe, dawniej soroczki były silnie zróżnicowane. Każdy region posiadał swój własny zestaw technik wyszywania, które go określały.

W 2015 roku za sprawą ukraińskich projektantów – Kseni Schnaider oraz Vity Kin - haftowane wzory trafiły na międzynarodowe tygodnie mody, zachwycając największy cały świat! 

- Zaadaptowałam to starożytne dziedzictwo do nowoczesnego stylu, dodając mu klimatów lat 70., kiedy to ubrania były bardziej „przyjazne”. To prawdziwa ekscentryczna bohema w bardzo luksusowym wydaniu – mówiła Vita Kin w 2015 roku dla Vogue UK.

Królowa Letizia swoją stylizacją przypomniała światu o ukraińskim dziedzictwie, ale nie jest jedyna. Soroczki często pojawiały się m.in. w stylizacjach Pierwszej Damy Ukrainy Oleny Zełenskiej, Pierwszej Damy Ameryki Jill Biden czy Pierwszej Damy Łotwy Andry Levite.