Williamson Pink Star trafił na aukcję

Róż należy do najrzadszych kolorów występujących naturalnie w diamentach. Ze wszystkich kolorowych klejnotów tylko mniej niż 5 proc. można uznać za rzeczywiście różowe. Jednym z nich jest  właśnie Williamson Pink Star, drugi co do wielkości, nieskazitelnie różowy diament, jaki kiedykolwiek pojawił się na aukcji!

Reklama

11-karatowy diament Williamson Pink Star trafi pod młotek w hongkońskiej filii Sotheby’s 5 października 2022 roku. Dom aukcyjny pokłada w nim ogromne nadzieje, ponieważ według szacunków ekspertów jego wartość może oscylować wokół kwoty 21 milionów dolarów.

- Mamy pewność, że Williamson Pink Star będzie cieszył się zainteresowaniem wielu kolekcjonerów. Ten diament naprawdę sprawdza się na każdym polu. Ma najlepsze cechy, jakie można dostać w różowym diamencie. Uważam, że stwarza ogromy potencjał do osiągnięcia bardzo wysokiej ceny – powiedział dla Forbesa Wenhao Yu, dyrektor działu biżuterii i zegarków w Sotheby's Asia.

Nowy rekord aukcji Sotheby's? 

Obecny rekord aukcyjny za karat dla różowego diamentu wynosi 2 656 909 dolarów za sprzedany w 2018 roku 18,96-karatowy Winston Pink Legacy. Największym różowym diamentem jest natomiast 59,60-karatowy CTF Pink Star, który został sprzedany w 2017 roku za 71,2 miliona dolarów. Eksperci Sotheby’s mają nadzieję na pobicie tych rekordów.

- Chcieliśmy, aby diament pojawił się w sprzedaży Sotheby's pomiędzy aukcjami sztuki nowoczesnej i współczesnej. Zamiast oferować po prostu kolejny ważny diament, postrzegamy Williamson Pink Star jako dzieło sztuki stworzone przez samą Matkę Ziemię i spektakularny cud natury. Można go porównać do Moneta czy Picassa, ale jest jeszcze rzadszy – dodaje Wenhao Yu.

Różowy diament Williamson Pink Star – nowe dzieło sztuki Sotheby’s

Diament Williamson Pink Star został wykonany z 32,32-karatowego surowego diamentu przez Diacore, producenta diamentów, który specjalizuje się w wykonywaniu rzadkich, wyjątkowych klejnotów o fantazyjnych kolorach.

Firma zakupiła diament pod koniec 2021 roku za 13,8 mln dolarów. Wenhao Yu uważa, że jego wykonanie może być nawet bardziej wartościowe niż samo odkrycie.

- Nie każdy może stworzyć diament o tak wysokiej jakości, więc powinniśmy również wyrazić uznanie dla Diacore. To prawdziwa sztuka wykonana dzięki najlepszej technologii i ogromnej dawce odwagi. Znalezienie diamentu, który powstawał pod ziemią przez miliony lat, to często kwestia szczęścia, a potrzeba ogromnej  kreatywności, aby przekształcić go w przepiękny kamień o tak wielu wyjątkowych cechach – mówi Wenhao Yu.

Diament jest prezentowany w pierścionku z 18-karatowego złota, flankowanym przez diamenty o szlifie trapezowym i ozdobionym diamentami o szlifie brylantowym.

Aktualnie można go oglądać w Sotheby’s w Londynie. Następnie zostanie przetransportowany do Dubaju, Singapuru, Tajpej i w końcu do Hongkongu.