Biżuteria z duszą - czego poszukują kolekcjonerzy? 

Aleksandra Nagel - Well.pl: Czy biżuteria vintage cieszy się zainteresowaniem w Polsce? 

Reklama

Aleksandra Kasprzyńska: Z perspektywy ostatnich lat widzimy, że biżuteria vintage cieszy się wzmożonym zainteresowaniem, coraz więcej osób poszukuje biżuterii, która pomimo upływu lat wciąż wygląda zjawiskowo. Miłośnicy biżuterii coraz częściej poszukują tzw. ,,biżuterii z duszą” wyróżniającej się prawdziwym kunsztem złotniczym, która nie jest produkowana masowo.

Czy jest jakiś okres historyczny, który obecnie cieszy się największym zainteresowaniem kolekcjonerów?

Popularna jest biżuteria z lat 20. i 30. XX wieku. Wiele kolekcjonerów poszukuje biżuterii w stylu art déco charakteryzującej się geometrią, symetrią oraz śmiałością w traktowaniu koloru. To właśnie ta niezwykle dekoracyjna biżuteria wzbudza największe emocje wśród naszych klientów.

Jakie są Pani zdaniem najciekawsze obiekty, które pojawią się na grudniowej aukcji?

Oferta aukcji biżuterii kolekcjonerskiej w DESA Unicum, która odbędzie się już 13 grudnia, charakteryzuje się m.in. ciekawą sekcją biżuterii szafirowej, w tym m.in. wyjątkowy pierścionek z szafirem cejlońskim i brylantami (poz. 61), naszyjnik z szafirem o głębokiej barwie (poz.58) czy kolczyki z różowymi szafirami (poz.100) dla miłośników nietypowych rozwiązań, gdyż większość kojarzy szafiry głównie z kolorem niebieskim. Sympatycy minimalizmu znajdą w naszej ofercie natomiast pierścionek z szafirami cenionej marki Tiffany and Co. (poz. 83.).

Także sekcja biżuterii ze szmaragdami jest z pewnością warta uwagi. Zjawiskowy naszyjnik z brylantami i szmaragdem w kształcie serca (poz.36), platynowe kolczyki z lat 20. i 30. XX wieku ze szmaragdami w formie kropli w szlifie kaboszon (poz. 117) czy platynowy pierścionek z okazałym szmaragdem i brylantami (poz.38) to prawdziwe gwiazdy świątecznej aukcji biżuterii w DESA Unicum.

Świąteczna aukcja biżuterii w DESA Unicum / materiały prasowe Świąteczna aukcja biżuterii w DESA Unicum / materiały prasowe


Biżuteria na aukcjach - mężczyźni kupują na prezent, kobiety dla siebie 

Jak pozyskują Państwo obiekty na aukcję – rozumiem, że te najstarsze eksponaty wcale nie są tak łatwe do zdobycia, szczególnie ze względu na wojenne zawieruchy XX wieku?

Pozyskiwanie obiektów na aukcje to zdecydowanie najciekawszy element pracy w domu aukcyjnym! Za każdym z dzieł sztuki kryje się - często pełna zawirowań czy zwrotów akcji - historia. Aby zgłosić do nas biżuterię na aukcję, wystarczy wysłać na adres wyceny@desa.pl zdjęcie, podać wymiary i wagę. Na podstawie tych informacji zostanie wstępnie oszacowana wartość dzieła i jeżeli uznamy, że proponowany obiekt może korzystnie sprzedać się na aukcji, umawiamy termin spotkania z ekspertem. Należy podkreślić, że jest to usługa całkowicie bezpłatna.

Podczas spotkania ekspert bada i szczegółowo opisuje każde dzieło sztuki jubilerskiej, dokonuje również jego wyceny. Jeżeli dochodzimy do porozumienia co do wyceny obiektu i jest ona satysfakcjonująca dla klienta, sporządzamy umowę komisową, po podpisaniu której obiekt jest gotowy, by trafić na aukcję. Często współpracujemy z klientami profesjonalnie zajmującymi się sprzedażą biżuterii. Jest to bardzo korzystna sytuacja, zwykle ci klienci posiadają szeroki wybór obiektów bardzo dobrej jakości i są skłonni to negocjowania bardzo atrakcyjnych cen. Zdarza się również, że precjoza na aukcję dostarczają osoby, które chcą sprzedać rodzinne pamiątki.

Czy podczas aukcji biżuterii jest więcej kolekcjonerów, czy kolekcjonerek? 

Podczas aukcji nie ma wyraźnego podziału na płeć. Jednak zwykle zakupy dokonywane przez mężczyzn są związane z jakąś okazją – rocznicą, walentynkami czy świętami, kobiety z kolei lubią sprawiać sobie same prezenty. Zdarza mi się doradzać również w zakupie pierścionków zaręczynowych i z radością widzę, że mężczyźni coraz chętniej decydują się kupić taki pierścionek na aukcji, bo chcą uczcić to wydarzenie wyjątkową, a nie produkowaną masowo, biżuterią.

Świąteczna aukcja biżuterii w DESA Unicum / materiały prasowe, foto: Marcin Koniak Świąteczna aukcja biżuterii w DESA Unicum / materiały prasowe, foto: Marcin Koniak


Jubilerskie trendy 2023 

Czy – analizując dotychczasowe zmiany i zainteresowania kolekcjonerów – można powiedzieć, że są jakieś trendy w biżuterii, które zdominują aukcje w 2023 roku? 

Śmiało mogę powiedzieć, że ostatnimi czasy popularnością cieszy się biżuteria z kolorowymi kamieniami, coraz więcej osób pyta o wyroby jubilerskie, w których znajdziemy różnorodne kamienie kolorowe. Na podstawie naszych wyników aukcyjnych widzimy, że popularnością cieszą się szczególnie szmaragdy, szafiry, rubiny czy akwamaryny. Biżuteria, która zawiera wspomniane kamienie kolorowe, przykuwa uwagę – jest także grono osób, które traktują kamienie kolorowe jako osobiste talizmany, wierząc w ich różnorodne przypisywane moce. Dlatego też często wybierane są na prezent. 

Prezenty z tzw. drugiej ręki to w Polsce wciąż temat niszowy, uważany za pewnego rodzaju „prezentową wpadkę”. Czy w sferze luksusowej biżuterii z drugiej ręki jest inaczej?

Jeśli biżuteria dawna jest dobrze zachowana i prezentuje imponujący kunszt złotniczy, to z całą pewnością nie ma tu miejsca na żadną ,,prezentową wpadkę”. Oczywiście są miłośnicy biżuterii, którzy preferują tylko nowoczesne wyroby nienoszące śladów użytkowania – takie również posiadamy w naszej ofercie. Natomiast osoby ceniące sobie misternie wykonane przedmioty powinny mieć na uwadze, że jest to biżuteria, która miała wcześniej swojego właściciela i naturalnie może posiadać ślady użytkowania – jest to zależne od historii obiektu, jak był on przechowywany i noszony. Chociaż zdarza się oczywiście, że nawet biżuteria z XIX czy pocz. XX wieku jest w stanie idealnym, ponieważ była bardzo dobrze przechowywana.

Świąteczna aukcja biżuterii w DESA Unicum / materiały prasowe Świąteczna aukcja biżuterii w DESA Unicum / materiały prasowe

Czy biżuteria vintage to dobra inwestycja?

Z pewnością dobrze zachowana biżuteria dawna, która posiada dobre kamienie lub wyróżnia się niezwykłym kunsztem złotniczym stanowi dobrą inwestycję. Jest to biżuteria rzadka, występująca w pojedynczym egzemplarzach, której jest coraz mniej na rynku w przeciwieństwie do masowo produkowanej sieciowej biżuterii współczesnej. Bez wątpienia są to unikatowe wyroby, których wartość może tylko rosnąć.

Wspomina Pani, że biżuteria vintage ma duszę. Naprawdę Pani w to wierzy? 

Biżuteria, która przetrwała próbę czasu, niesie za sobą niezwykłe historie... Była przecież w posiadaniu wielu rozmaitych osób, stanowiła wyraz głębokiej miłości czy przyjaźni, więc ten ładunek emocjonalny w niej zostaje oraz tworzy się na nowo wraz z jej nowym posiadaczem.

Świąteczna aukcja biżuterii w DESA Unicum / materiały prasowe, foto: Marcin Koniak Świąteczna aukcja biżuterii w DESA Unicum / materiały prasowe, foto: Marcin Koniak

Aleksandra Kasprzyńska to historyczka sztuki i koordynatorka Sprzedaży Biżuterii w Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Odbywała szkolenia gemmologiczne oraz znawcy diamentów w Polskim Towarzystwie Gemmologicznym i Stowarzyszeniu Rzeczoznawców Jubilerskich. To ona w dużej mierze odpowiada za organizowane w DESA Unicum aukcje biżuterii. Najbliższa aukcja planowana jest na 13 grudnia 2022.