Różowy diament Williamson Pink Star sprzedany za rekordową sumę

Od chwili zamknięcia australijskiej kopalni Argyle w 2020 roku popyt na różowe diamenty przewyższył podaż. Wyraźnie wzrosła także kwota, jaką kolekcjonerzy są w stanie wyłożyć za posiadanie jednego z nich, a niedawna sprzedaż diamentu Williamson Pink Star zdaje się być na to najlepszym dowodem.

Reklama

7 października 2022 roku podczas aukcji Sotheby’s w Hongkongu niezwykle rzadki, 11.15-karatowy diament Williamson Pink Star zyskał tytuł drugiego najcenniejszego klejnotu, jaki kiedykolwiek został sprzedany na aukcjach, osiągając cenę 57,7 mln dolarów. Droższy aktualnie jest jedynie diament Pink Star sprzedany w 2017 roku za 71,2 mln dolarów.

Co więcej, sprzedaż Williamson Pink Star ustanowiła także nowy rekord ceny za karat. Do tej pory rekordzistą był diament Blue Moon Josephine z ceną 4 mln dolarów za karat. Od 7 października 2022 kwota ta wzrosła o cały milion dolarów!

- Historia działa się na naszych oczach, tutaj, w Hongkongu. (...) Williamson Pink Star zajął miejsce pośród najrzadszych kamieni szlachetnych, bijąc kolejny rekord - powiedział w oświadczeniu prasowym Wenhao Yu, prezes ds. biżuterii i zegarków w Sotheby's Asia.

Wynik aukcji Williamson Pink Star był dla ekspertów Sotheby's z pewnością dużym zaskoczeniem. Jeszcze kilka tygodni temu utrzymywano, że sprzedaż nie zakończy się na kwocie wyższej niż 21 milionów dolarów.

 

Williamson Pink Star – jeden z najcenniejszych diamentów na świecie

Williamson Pink Star został nazwany na cześć dwóch najsłynniejszych różowych diamentów. Pierwszym z nich jest wspomniany wcześniej Pink Star, a drugim 23,6-karatowy kamień Williamsona, który został podarowany królowej Elżbiecie II i księciu Filipowi jako prezent ślubny w 1947 roku przez kanadyjskiego geologa Johna Thoburna Williamsona.

Williamson Pink Star został odkryty w kopalni Williamsona w Tanzani, znanej z  kamieni o odcieniu gumy balonowej, który plasuje się wśród najrzadszych i najcenniejszych ze wszystkich kolorów diamentów.

To, co czyni Williamson Pink Star jeszcze rzadszym, jest fakt, że posiada fantazyjnie żywy stopień koloru, a przejrzystość jest wewnętrznie bezbłędna. Klejnot został wypolerowany przez firmę Diacore.