Zabytkowy zegarek Patek Philippe należący do ostatniego cesarza Chin sprzedany

23 maja na licytacji w domu aukcyjnym Phillips pojawiło się wiekowe arcydzieło zegarmistrzostwa i niezwykle cenny obiekt historyczny w jednym. Mowa o zegarku Patek Philippe nr ref. 96 Quantieme Lune, należącym w przeszłości do ostatniego cesarza Chin Aisin-Gioro Puyi z dynastii Qing, którego zaledwie czteroletni okres panowania zakończyła ludowa rewolucja Xinhai w 1912 r., gdy imperator miał 6 lat.

Reklama

Patek Philippe nr ref. 96QL - zegarek ostatniego cesarza Chin / Phillips Watches Patek Philippe nr ref. 96QL - zegarek ostatniego cesarza Chin / Phillips Watches

Estymacje ekspertów zakładały, że zegarek może zostać wylicytowany nawet za 3 mln dolarów. Ich szacunki okazały się mylne. Na aukcji padł bowiem jeszcze większy rekord. Patek Philippe ostatniego cesarza Chin został sprzedany za 6,2 mln dolarów! To absolutny rekord wśród "cesarskich" zegarków z całego świata.

Do tej pory rekord należał do cesarza Wietnamu Bao Daia, którego Rolex sprzedano za 5 mln dolarów w 2017 roku. W tym samym roku pod młotek trafił również Patek Philippe Hajle Syllasjego, ostatniego cesarza Etiopii. Ten czasomierz przyniósł zysk 2,9 mln dolarów.

Patek Philippe ostatniego cesarza Chin - historia

Nie wiadomo dokładnie, w jakich okolicznościach były władca Państwa Środka nabył czasomierz, ale dokumentacja dołączona do aukcji sugeruje, że zegarek został sprzedany w Paryżu. Inspekcja mechanizmu ujawniła także, że niektóre jego części pochodzą nawet z 1929 r.! Pewne jest natomiast jedno – Aisin-Gioro Puyi miał ze sobą ten konkretny czasomierz podczas pobytu w charakterze więźnia w sowieckim łagrze w Chabarowsku na Syberii.

W 1937 r. były cesarz oddał zegarek swojemu obozowemu mentorowi i rosyjskiemu tłumaczowi Gieorgijowi Permiakowowi, który był jego posiadaczem do swojej śmierci w 2005 r. Dotychczasowy właściciel odkupił czasomierz od spadkobierców Permiakowa i pod koniec 2019 r. zaoferował go domowi aukcyjnemu Phillips. Dlaczego więc dopiero teraz cesarski Patek Philippe trafi pod młotek?

 

Cenny Patek Philippe nr ref. 96 Quantieme Lune - szczegóły konstrukcji

Według Thomasa Perazziego, dyrektora departamentu zegarków w domu aukcyjnym Phillips, grupa ekspertów złożona z zegarmistrzów, historyków, dziennikarzy i naukowców spędziła łącznie 3 lata na weryfikacji historii i pochodzenia czasomierza. Perazzi w oświadczeniu nazywa to wręcz „bezprecedensowym projektem badawczym na skalę światową”. I właśnie m.in. to sprawia, że cesarski Patek Philippe jest tak cenny. Ale nie tylko.

Patek Philippe nr ref. 96QL - zegarek ostatniego cesarza Chin / Phillips Watches Patek Philippe nr ref. 96QL - zegarek ostatniego cesarza Chin / Phillips Watches

Koperta czasomierza wykonana jest bowiem z platyny, a jego wskazówki – z różowego złota. Zegarek posiada także komplikację pokazującą fazy księżyca oraz potrójny datownik. Na powierzchni jego cyferblatu widać też charakterystyczny nalot świadczący o wiekowości przedmiotu. Jest to także jeden z zaledwie ośmiu znanych egzemplarzy modelu o nr ref. 96QL, przy czym w tej konkretnej konfiguracji istnieją jedynie dwa inne czasomierze. Jeden z nich znajduje się w genewskim muzeum marki Patek Philippe.

Patek Philippe nr ref. 96QL - zegarek ostatniego cesarza Chin / Phillips Watches Patek Philippe nr ref. 96QL - zegarek ostatniego cesarza Chin / Phillips Watches