Patek Philippe 1518 - przełomowy zegarek na sprzedaż

Wprowadzony w 1941 r. Patek Philippe sygn. 1518 był pierwszym na świecie zegarkiem na rękę napędzanym seryjnie produkowanym chronografem z kalendarzem wiecznym – wcześniej mechanizm ten był zarezerwowany jedynie dla zegarków kieszonkowych. W ten sposób marka na zawsze zmieniła oblicze zegarmistrzostwa, a kolekcjonerzy wprost marzą, by mieć kawałek tej historii na własność.

Reklama

Model 1518 został wypuszczony na rynek w partii obejmującej 281 egzemplarzy wykończonych głównie żółtym złotem. Tylko 58 spośród nich otrzymało koperty w kolorze różowego złota i właśnie taki wariant trafi pod młotek w Genewie na aukcji zegarków Phillips.

Patek Philippe 1518 / Dom aukcyjny Phillips Patek Philippe 1518 / Dom aukcyjny Phillips

- Znaczenie historyczne Patek Philippe 1518 jest ogromne. To klejnot inżynierii i designu, który wyznacza plan nie tylko dla wszystkich kolejnych chronografów z kalendarzem wiecznym firmy Patek Philippe, ale także dla wielu późniejszych - powiedział Robb Report Alexandre Ghotbi, dyrektor Phillips na Europę i Bliski Wschód. 

Co więcej, model, który pojawi się na wspomnianej aukcji, będzie wyjątkowy także ze względu na wcześniejszych właścicieli. 

 

Patek Phlippe 1518 – rarytas zegarmistrzostwa

Wyprodukowany około 1950 roku Patek Phlippe 1518 jest, jak twierdzi Phillips, w świetnym stanie. Zachowuje swoją oryginalną koronę, wypustki są pełne, a satynowe wykończenie opaski wciąż emanuje blaskiem. Znak rozpoznawczy jest wyraźny, a tarcza nadal zawiera wszystkie oryginalne grafiki emaliowane ze szczegółowymi grawerunkami.

Patek Philippe 1518 / Dom aukcyjny Phillips Patek Philippe 1518 / Dom aukcyjny Phillips

Co więcej, krążki dnia, miesiąca i księżyca to oryginały z lat 40. XX wieku. Wszystkie trzy mają pełny numer ruchu wyryty z tyłu.

Nienaganny stan zegarka wynika w dużej mierze z jego pochodzenia. Od prawie dwóch dekad znajdował się w prywatnej kolekcji europejskiej. Ostatni raz pojawił się na aukcji w 2005 roku, po dwóch innych wyprzedażach na początku lat 90-tych.

Aukcja zegarków Phillips odbędzie się w La Réserve Geneva 5 i 6 listopada 2022 roku. Eksperci uważają, że zegarek może zostać sprzedany nawet za 1,6 mln dolarów.