Trussardi w poważnych tarapatach. Czy to koniec włoskiego domu mody?

Po ponad 100 latach dalsze istnienie legendarnego domu mody Trussardi jest poważnie zagrożone. Podobnie jak inne włoskie marki, które nie były w stanie dostosować się do szybko zmieniających się realiów rynkowych i gustów konsumentów, firma od lat boryka się ze stale kurczącymi się zyskami. Aktualnie dług Trussardi szacowany jest na ponad 50 mln euro przy zaledwie 80 mln euro rocznych przychodów.

Reklama

Na domiar złego na początku marca rezygnację ze swoich stanowisk złożyli dyrektor generalny Sebastian Suhl oraz wszyscy członkowie rady nadzorczej marki. Następnie włoski dom mody zatrudnił także firmę konsultingową 3X Capital, której zadaniem ma być restrukturyzacja długu i działalności oraz szukanie oszczędności.

Źródła bliskie Trussardi donoszą, że 3X Capital zatrudnił dyrektora ds. zarządzania ryzykiem oraz dwóch innych zewnętrznych dyrektorów, których zadaniem będzie poprowadzenie działań naprawczych marki w ciągu najbliższych sześciu do dwunastu miesięcy. Na początek wiązało się to ze zwolnieniem części pracowników oraz zamknięciem kilku butików – być może na dobre. Jak dotąd nie znaleziono też zastępstwa za Sebastiana Suhla.

Wszystkie te zawirowania są natomiast następstwem niespełnienia przez Trussardi oczekiwań finansowych postawionych przez większościowego właściciela marki, prywatny fundusz inwestycyjny QuattroR. W 2019 r. firma przejęła 60 proc. udziałów we włoskim domu mody od rodziny Trussardi, pozostawiając jej jedynie mniejszościowy pakiet akcji. Obecnie niewykluczona jest jednak sprzedaż całej firmy. 

Trussardi – 112-letnia historia marki

Gdyby tak się stało, byłby to prawdopodobny koniec marki Trussardi, jaką znamy. Dom mody został założona w Bergamo w 1911 roku przez Dante Trussardiego. Początkowo marka zajmowała się produkcją luksusowych skórzanych rękawiczek, ale z czasem zyskała szerszą popularność i zbudowała własne modowe imperium.

Głównym architektem międzynarodowego sukcesu marki w latach 70. XX wieku był wnuk Dantego, Nicola Trussardi, który chciał tworzyć luksusową modę w duchu inkluzywności. W kolejnych latach oferta marki została poszerzona o w miarę przystępne cenowo skórzane paski, portfele i buty, a potem także ubrania, perfumy, akcesoria takie jak okulary, a nawet elementy wyposażenia samolotów.

Obecnie główny element przychodów domu mody stanowią perfumy, przedmioty do domu oraz produkowane na licencji ubranka dziecięce.