Tom Ford żegna się ze swoją marką

Pod koniec ubiegłego roku świat mody obiegła informacja, że Tom Ford podjął decyzję o sprzedaży swojego domu mody koncernowi Estee Lauder za 2,8 mld dolarów. Zaskakująca decyzja amerykańskiego projektanta rodziła wiele pytań, na które długo Tom Ford nie udzielał odpowiedzi.

Reklama

Nie było jasne, w jaki sposób designer pożegna się ze stworzoną przez siebie marką, czy zamierza pozostać mimo wszystko w branży i jakie ma plany na dalsze życie zawodowe?

Dziś znamy już odpowiedź na to pierwsze pytanie. Tom Ford pożegna się ostatecznie ze swoją marką jeszcze w tym roku, a kolekcja na sezon jesień-zima 2023/2024 będzie ostatnią, którą zaprojektował dla domu mody Tom Ford. Do sieci trafiły właśnie zdjęcia i filmy z ostatniej kolekcji Toma Forda, których autorem jest Steven Klein.

Tom Ford Archive - ostatnia kolekcja Toma Forda / materiały prasowe, Steven Klein Tom Ford Archive - ostatnia kolekcja Toma Forda / materiały prasowe, Steven Klein

Ostatnia kolekcja Toma Forda - najlepsze projekty Tom Ford Archive

Jest to kolekcja retrospekcyjna, która podsumowuje 13 lat pracy twórczej Toma Forda. Poszczególne stylizacje prezentują m.in. Joan Smalls, Karen Elson i Amber Valletta - umieszczone niczym manekiny na wystawie w ultrafiletowych boksach. Na przeciwko nich staje Tom Ford ubrany w idealnie skrojony przez siebie garnitur i zaczyna reżyserować swój ostatni pokaz niczym dyrygent.

Co ciekawe, wspomniane modelki brały aktywny udział w pierwszym debiutanckim pokazie Toma Forda 2010 roku.

Tom Ford Archive - ostatnia kolekcja Toma Forda / materiały prasowe, Steven Klein Tom Ford Archive - ostatnia kolekcja Toma Forda / materiały prasowe, Steven Klein

Jednak zaproszenie do współpracy przy pożegnalnym projekcie Joan Smalls, Karen Elson i Amber Valletty to niejedyny nostalgiczny akcent w kolekcji. Każda z modelek ubrana jest w unowocześnione wersje kultowych projektów, które Tom Ford tworzył od 2010 roku.

Znajdziemy tu m.in. białą suknię z peleryną, którą Gwyneth Paltrow założyła na galę Oscarów w 2012 roku, wielokolorową cekinową sukienkę, która była hitem wiosny 2016 czy napierśnik noszony przez Zendayę Coleman na Critics Choice Awards w ubiegłym roku.

Tom Ford Archive - ostatnia kolekcja Toma Forda / materiały prasowe, Steven Klein Tom Ford Archive - ostatnia kolekcja Toma Forda / materiały prasowe, Steven Klein

"Modowy pogrzeb" Toma Forda 

Jeszcze bardziej nostalgiczny wydaje się film reklamowy, również zrealizowany przez Stevena Kleina, którego głównym wątkiem jest „modowy pogrzeb" Toma Forda.

Joan Smalls, Karen Elson, Amber Valletta i Karlie Kloss oraz inni uczestnicy „pogrzebu” ubrani są na czarno i opłakują projektanta, podczas gdy Tom Ford przygląda się tej scenie z dystansu. niczym duch na własnym pogrzebie.

To teatralne pożegnanie może wydawać się pretensjonalne, ale pamiętajmy, że Tom Ford to dziś już nie tylko projektant mody, ale również artysta i reżyser, któremu bardzo bliski jest świat filmu. Właśnie ta dziedzina sztuki – jak sugerują zagraniczne media – ma być jego nową pasją.

- W dniu, w którym nie będę chciał tego robić, sprzedam to – komentował Tom Ford w 2010 roku na łamach Vogue’a. - Ponieważ wszyscy jesteśmy tu tylko przez chwilę i nic, co robimy nie ma żadnej trwałości – dodawał wówczas projektant.

W ostatnich scenach Tom Ford osuwa się w cień i opuszcza plan zdjęciowy, a jego idealnie wypolerowane buty stukają w ciszy niczym odgłosy ducha, który odchodzi do zupełnie innego świata.

Co sprawiło, że Tom Ford po 13 latach pracy postanowił zamknąć drzwi do swojego atelier? Wielu twierdzi złośliwie, że przekonały go olbrzymie pieniądze zaoferowane przez koncern Estee Lauder. Ci bardziej życzliwi uważają jednak, że projektant podjął decyzję o sprzedaży marki po tragicznej śmierci jego długoletniego partnera Richarda Buckleya w 2021 roku.

Tom Ford jesień-zima 2023/2024 - ostatnia kolekcja Tom Forda / materiały prasowe, foto: Steven Klein Tom Ford jesień-zima 2023/2024 - ostatnia kolekcja Tom Forda / materiały prasowe, foto: Steven Klein

Kto zastąpi Toma Forda?

Kto zastąpi Toma Forda w marce prowadzonej przez Estee Lauder? modowe plotki zza oceanu typują na to miejsce wielkiego znawcę mody męskiej Peter Hawkingsa.