Alessandro Michele odchodzi z Gucci?

Dom mody Gucci czekają ogromne zmiany. Alessandro Michele – dyrektor kreatywny marki od 2015 roku – odchodzi ze stanowiska. Oficjalna informacja już pojawiła się na stronie Kering:

Reklama

- 23 listopada Gucci zawiadamia, że Alessandro Michele odchodzi ze stanowiska dyrektora kreatywnego marki. Alessandro Michele był kreatywnym sterem tego okrętu i odegrał fundamentalną rolę w rozwoju marki, dzięki swej przełomowej kreatywności, pozostając jednocześnie wiernym wobec spuścizny Gucci - czytamy w oświadczeniu Kering. 

Jak podają dziennikarskie źródła WWD, decyzja ta spowodowana jest niesubordynacją wobec Françoisa-Henri Pinaulta -  prezesa i dyrektora generalnego firmy Kering.

Bliskie źródło związane z luksusowym domem mody Gucci miało wyznać w rozmowie z dziennikarzami WWD, że Alessandro Michele „został poproszony o zainicjowanie silnej zmiany w swoich projektach”. Projektant nie odpowiedział jednak na żądania zarządu.

Inne źródło zaznajomione z sytuacją zdradziło, że prezes i dyrektor generalny Kering - François-Henri Pinault - planuje „zmianę tempa” marki, przez co naturalnie chce zastąpić Alessandro Michele innym projektantem.

Potwierdza to w pewnym sensie sam projektant, pisząc w tym samym oświadczeniu Kering:

- Są chwile, kiedy ścieżki rozchodzą się z powodu różnych perspektyw, jakie każdy z nas może mieć - komentuje Alessandro Michele. 

 

Odejście Alessandro Michele to wielka strata dla Gucci? 

Alessandro Michele został mianowany dyrektorem kreatywnym Gucci w 2015 roku. Od tej pory rozpoczął wielką transformację domu mody, stając się prekursorem nowej definicji luksusu dla całej branży modowej.

Projektant zatarł granice między odzieżą męską i damską, łącząc te dwie kategorie w wielu swoich pokazach. Za rządów Alessandra Michelego marka Gucci zrealizowała wiele spektakularnych projektów - m.in. szeroko komentowaną i świetnie sprzedającą się kolekcję Gucci x Adidas.

Nie mówiąc już od tym, że od lat pokazy mody Gucci - dzięki niezwykłej kreatywności i wrażliwości Alessandra Michelego - porównywane były do dzieł sztuki, które uwodziły widownię niekonwencjonalnością, awangardą i wyjątkowym wyczuciem stylu. 

-  Po 7 latach kierowania silnikiem kreatywnym Gucci, być może nadszedł czas na zmianę. Wydaje się, że wśród inwestorów instytucjonalnych kształtuje się konsensus, że potrzebne jest nowe podejście, aby na nowo rozpalić markę. Ogólnie rzecz biorąc, koncepcja zmiany dyrektora kreatywnego w Gucci prawdopodobnie zostanie pozytywnie odebrana przez rynek, a cena akcji Keringa wzrośnie - czytamy w notatce prasowej analityków RBC. 

Odejście Alessandro Michelego z Gucci to ogromne zaskoczenie dla branży, choć warto jednocześnie zaznaczyć, że tego typu zmiany to w wielkich domach mody stosunkowo częste zjawisko. Świat mody - podobnie jak inne sfery naszego życia - nie lubi stać w miejscu...