Balenciaga rozstaje się z Kanyem Westem

Kanye West najpierw pojawił się w bluzie z rasistowskim hasłem, a następnie postanowił rozpowszechnić swoje kontrowersyjne poglądy w mediach społecznościowych. Co prawda po serii antysemickich postów konta Kanye’a Westa na Instagramie i Tweeterze zostały zamknięte, ale niesmak pozostał.

Reklama

Grupa Kearing, do której należy marka Balenciaga, zareagowała błyskawicznie, zrywając kontrakt reklamowy z amerykańskim raperem.

- Balenciaga nie ma już żadnych relacji ani planów na przyszłe projekty związane z tym artystą – napisali przedstawiciele Kering w oświadczeniu opublikowanym na łamach WWD.

Koncern jak do tej pory nie udzielił mediom żadnego obszerniejszego komentarza, ale wszystko wskazuje na to, że decyzja jest bezpośrednio związana ze skandalicznymi zachowaniami Kanye’a Westa w ostatnim czasie.

 

Antysemicki Kanye West traci przyjaciół 

Z doniesień The New York Times wynika, że decyzję o zawieszeniu współpracy podjęli przedstawiciele Balenciagi – Demna Gvasalia oraz dyrektor generalny Balenciagi, Cedric Charbit. Co ciekawe, Kanye West i Demna Gvasalia do paryskiego pokazu żyli w bardzo bliskich, przyjacielskich relacjach, wysyłając sobie nawet kilka SMS-ów dziennie.

Wszystko zmieniło się po wspomnianym niefortunnym pokazie Balenciagi podczas Paris Fashion Week, kiedy to Kanye West pojawił się na ulicach w bluzie z kontrowersyjnej kolekcji „White Lives Matter”, co potwierdziły jego kolejne komentarze w social mediach.

Co ciekawe, Balenciaga nie jest jedyną marką, z którą w ostatnim czasie rozstał się Kanye West. W ubiegłym miesiącu raper poinformował media, że zrywa współpracę z Gapem, z którym podpisał 10-letni kontrakt w 2020 roku. Powód? „Znaczna niezgodność” – spuentował krótko Kanye West, a prezes i dyrektor generalny Gap Brand, Mark Breitbard, w wewnętrznym mailu firmowym potwierdził te informacje, kwitując: „Wizja nie jest zgodna”.


Pod wielkim znakiem zapytania jest również współpraca Kanye’a Westa z Adidasem, który przyznał w rozmowie z mediami, że analizuje dalsze partnerstwo.

Tymczasem Kanye West – po zawieszeniu jego kont na Instagramie i Tweeterze – zapowiedział, że planuje przejęcie skrajnie prawicowej platformy społecznej, żeby móc w pełnej wolności wyrażać swoje opinie w social mediach, „bez lęku przed ponownym zamknięciem”.