Seksowna czarna sukienka z odkrytymi ramionami i dekoltem w kształcie serca, czyli „revenge dress” stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kreacji księżnej Diany. Miała być bronią wymierzoną w stronę zdrady i symbolem kobiecej siły. Dziś powracamy do niej z wielkim sentymentem, dzięki pracy na planie kolejnego sezonu „The Crown”. W replice słynnej sukienki pojawiła się Elizabeth Debicki.

Reklama

 

THE CROWN 5. sezon: „Sukienka zemsty” księżnej Diany

Wszyscy fani brytyjskich royalsów z wielką niecierpliwością oczekują na premierę kolejnego sezonu „The Crown”. Nie ma wątpliwości co do tego, jaki wątek stanie się motywem przewodnim odcinków. Polityczna niezgoda, chaos i miłość – a raczej jej brak. Twórcy netflixowskiego serialu powracają do wydarzeń z 20 listopada 1994, gdy małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola oficjalnie dobiegło końca.

 

„Sukienka zemsty” Lady Di - manifest kobiecej siły

Historia małżeństwa księcia Karola i księżnej Diany to jedna z najtragiczniejszych historii miłosnych ostatniego wieku. 20 listopada 1994 roku następca brytyjskiego tronu przyznaje się do zdrady na łamach telewizji BBC. Tego samego dnia jego żona pojawia się w Hyde Park w Londynie podczas gali charytatywnej „Vanity Fairy”. Wygląda olśniewająco. Wszystko za sprawą seksownej mini z odkrytymi ramionami i dekoltem w kształcie serca. Od tej pory jej kreacja zapisała się na kartach historii jako „sukienka zemsty”, stając się tym samym najlepszą bronią przeciwko niewierności.

Według Stambolian księżna Diana kupiła seksowną „małą czarną” już w 1991 roku, jednak uznała ją za zbyt wyzywającą. Wszystko zmieniło się, gdy cały świat poznał brutalną prawdę o jej małżeństwie. Tego dnia Lady Di postanowiła udowodnić siłę swojego charakteru. Z uśmiechem na twarzy wkroczyła na galę „Vanity Fairy”, prezentując seksowny look, znacznie odbiegający od etykiety królewskiego dworu.

- Postanowiła, że nie odegra tej sceny jak Odetta, w bieli. Zamiast tego zagrała jak Odile, w czerni. Była wściekła. I ta czerwień na paznokciach… Nigdy wcześniej jej takiej nie widzieliśmy. Mówiła: „Tej nocy bądźmy nikczemni”. Chciała wyglądać jak milion dolarów – i tak zrobiła – wspomina Anna Harvay, redaktorka brytyjskiego Vogue’a, która przez lata zajmowała się stylizacjami księżnej Diany.

 

Co ciekawe, Diana Spencer w ostatniej chwili zdecydowała się na wielkie wyjście. Jak pisze Tina Brown, autorka „The Diana Cronicles”, księżna tego wieczoru miała założyć suknię Valentino, ale szkice niefortunnie wyciekły do prasy.

- Diana odrzuciła zaproszenie organizatorów gali dwa dni przed jej rozpoczęciem, ale gdy wiadomość o zdradzie pojawiła się w mediach, zmieniła zdanie. Wtedy właśnie jeden z organizatorów odebrał niespodziewany telefon. Powiedziała, że mimo wszystko chce przyjść. „Co ty wyrabiasz?” - zapytał – „Zobaczysz”- odpowiedziała – opowiada Tina Brown.

 

THE CROWN sezon 5.: Elizabeth Debicki gra księżna Dianę

Niedawno w sieci pojawiły się przecieki z planu piątego sezonu „The Crown”. Elizabeth Debicki, która wciela się w rolę księżnej Diany, wysiada z limuzyny w perfekcyjnie odwzorowanej replice „revenge dress”. Zadbano o każdy szczegół, włącznie z niewielką kopertówką i sznurem pereł spiętych diamentową broszką.

Scenę kręcono w dniu premiery filmu „Spencer” z Kristen Stewart w roli głównej. Zdaniem niektórych fanów zabieg twórców „The Crown” miał być odwzorowaniem zachowania księżnej Diany. Przyćmił premierę produkcji, tak jak kiedyś ona przyćmiła wyznanie księcia Karola.