Titanic - nowy artefak znalezione we wraku

Firma Magellan z wyspy Guernsey zajmująca się tworzeniem map głębinowych wykonała zdjęcia przedmiotów, które poszły na dno razem z legendarnym statkiem. Na nagraniu widać, że we wraku Titanica znajduje się złoty łańcuszek z wyjątkową zawieszką, w której oprawiono ząb Megalodona, prehistorycznego rekina, wymarłego 2,6 mln lat temu.

Reklama

Obraz naszyjnika został pobrany jako część pierwszego pełnowymiarowego cyfrowego skanu Titanica. Richard Parkinson, dyrektor naczelny Magellana, powiedział, że odkrycie było "zapierające dech w piersiach".

Naszyjnik z Titanica - do kogo należał?

Zespół Magellana spróbuje dowiedzieć się, do kogo należał odnaleziony naszyjnik. Do tego zadania zostanie wykorzystana sztuczna inteligencja. W ramach projektu przeanalizowane zostaną nagrania pasażerów, w szczególności ich twarzy i ubrań, które mieli na sobie, kiedy wchodzili na pokład.

W następnym etapie firma będzie kontaktować się z potomkami pasażerów, którzy zostaną wybrani jako potencjalni właściciele odkrytej biżuterii. Legendarny naszyjnik nie trafi jednak w ręce spadkobierców. Musi pozostać na dnie ze względu na podpisaną w 2020 roku brytyjsko-amerykańską umowę, według której ludzie nie mogą zabierać żadnych przedmiotów z wraku.

Skanowanie Titanica

Skan został przeprowadzony latem 2022 roku przez firmę Magellan i Atlantic Productions, którzy kręcą film dokumentalny o Titanicu.

- Głębokość, na jakiej jest wrak, prawie 4000 m, stanowi wyzwanie, a na miejscu występują również prądy morskie. Dodatkowo nie możemy niczego dotykać, żeby nie uszkodzić wraku - mówił Gerhard Seiffert, który kierował planowaniem całej ekspedycji.

Zespół badawczy z pokładu specjalistycznego statku zdalnie sterował łodziami podwodnymi, które przez ponad 200 godzin badały statek wzdłuż i wszerz. Wykonano ponad 700 000 zdjęć pod każdym kątem, tworząc dokładną rekonstrukcję 3D. Na zdjęciach widoczne są także takie szczegóły, jak np. numer seryjny śruby napędowej.