Szkoci tworzą nowy tartan w hołdzie dla Ukrainy

Tartan klanowy to tradycyjna szkocka tkanina o kraciastym wzorze, który tworzą grubsze i cieńsze pasy w różnych kolorach. Mieszkańcy Szkocji mają do niego ogromny sentyment i od wieków uważany jest za ich największy znak rozpoznawczy. Tym razem jednak tartan stał się symbolem solidarności z walczącą o wolność Ukrainą.

Reklama

Szkocka marka modowa Great Scot stworzyła tartan klanowy w kolorach flagi Szkocji i Ukrainy. Jego nazwa jest bardzo wymowna, bowiem w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Na zawsze Ukraina” („Forever Ukraina”).

Nowy rodzaj kraty jest wyrazem buntu wobec wojny i jedności z wszystkimi, którzy stali się jej ofiarą.

- Włożyliśmy w to dużo pracy, ale to wy nas do niej zainspirowaliście. Zrozumieliśmy, że musimy stworzyć silny, odważny, żywiołowy tartan i utkać tym samym lepsze jutro. Ta tkanina jest dla nas odważnym symbolem sojuszu i nieposłuszeństwa – czytamy na Instagramie Great Scot.

Twórcy zachęcają także swoich obserwatorów w social mediach do zostawiania przy zakupie nowego tartanu dowolnej darowizny na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie.

 

Ukraiński tartan bije rekordy popularności

Jak podaje firma, ukraińska krata sprzedaje się w niesamowicie szybkim tempie. Cały świat zakochał się w wełnianych szalikach, kocach piknikowych czy beretach w ukraińsko-szkockich barwach.

Według Margo Page – założycielki Great Scot – stworzenie nowego tartanu jest czymś więcej niż oddaniem hołdu Ukrainie. To symbol dobra i braterskiej pomocy.