Levi's zawiesza działalność w Rosji

Drugi tydzień wojny na Ukrainie ciągnie za sobą kolejne sankcje gospodarcze wobec Rosji. Firma Levis Strauss & Co. ogłosiła zatrzymanie wszystkich operacji handlowych na rosyjskim rynku, powołując się na ogromne zakłócenia handlowe w tym regionie.

Reklama

- Biorąc pod uwagę ogromne zakłócenia występujące w kraju, które uniemożliwiają normalną działalność gospodarczą, Levis Strauss & Co. tymczasowo zawiesza działalność handlową w Rosji, w tym wszelkie nowe inwestycje – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym firmy.

Szacuje się, że około 4 proc. przychodów netto firmy w 2021 roku pochodziło z Europy Wschodniej – połowa tej wartości należała do rynku rosyjskiego. Przedstawiciele Levis Strauss & Co. zaznaczają jednak, że wszelkie kwestie biznesowe są dla nich jednak sprawą drugiego rzędu w obliczu cierpienia mieszkańców Ukrainy.

Co ciekawe, to właśnie spodnie firmy Levis w czasach zimnej wojny uważane były za swoisty synonim kapitalizmu. Józef Stalin, który uważał, że komunizm i kapitalizm nie mogą koegzystować, zakazał ich noszenia w okupowanych przez Sowietów Niemczech Wschodnich.

Levis Strauss & Co. w solidarności z Ukrainą

Amerykańskie przedsiębiorstwo zobowiązało się także do wsparcia swoich pracowników, partnerów i ich rodzin oraz przekazało 300 tysięcy dolarów na rzecz pomocy Ukraińcom wysiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji. Darowizna ta ma wspomóc funkcjonowanie Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego oraz CARE.

W międzyczasie Levis Strauss & Co. informuje o współpracy ze swoimi licencjobiorcami w przekazywaniu ukraińskim uchodźcom ciepłych kurtek, spodni czy plecaków.

 

Światowe marki wycofują sprzedaż w Rosji

W ten oto sposób Levi's dołączył do międzynarodowej akcji solidarności z Ukrainą. Rosyjski rynek pustoszeje, a światowe marki każdego dnia wzmacniają sankcje gospodarcze nałożone na kraj przez państwa zachodnie.

Na liście firm wstrzymujących działalność w Rosji znajdują się m.in.: Apple, Ikea, Inditex, H&M, Visa, Mastercard, polski LPP, LVMH, Prada, Chanel czy Under Armour.