Modelka z zespołem Downa w kampanii Victoria's Secret 

Po serii skandali na tle seksualnym oraz krytyce marki za utrwalanie mało różnorodnego modelu kobiecości Victoria’s Secret zmienia swój wizerunek na bardziej inkluzywny i dopasowany do zmieniającej się rzeczywistości. W najnowszej walentynkowej kampanii promującej linię bielizny Love Cloud Collection pojawiła się pierwsza w historii marki modelka z zespołem Downa.

Reklama

Jednego dnia o tym marzyłam, potem nad tym pracowałam, a dziś moje marzenie się spełnia. W końcu mogę zdradzić wam mój wielki sekret. Jestem pierwszą modelką Victoria’s Secret z zespołem Downa! – napisała po hiszpańsku na swoim Instagramie Sofía Jirau tuż po starcie kampanii.

Dziękuję Victoria's Secret za to, że zobaczyli we mnie modelkę, która nie ma ograniczeń i uczynili mnie częścią inkluzywnej kampanii Love Cloud Collection – dodała Jirau.

Sofía Jirau - kim jest modelka VS? 

25-latka swoją przygodę z modelingiem zaczęła w 2019 r. podczas nowojorskiego Fashion Week. W tym samym roku Jirau zaprezentowała również swoją własną linię ubrań i akcesoriów o nazwie Alavett.

Jednocześnie przez cały ten czas Sofía Jirau stara się inspirować innych do spełniania marzeń i udowadniać, że ograniczenia nie istnieją. Stworzyła również kampanię o nazwie „No Limits”, której celem jest aktywizowanie osób z zespołem Downa.

Victoria’s Secret zmienia swój wizerunek

Portorykańska modelka występuje wraz z 17 innymi kobietami w nowej kampanii, którą Victoria's Secret określa jako „pierwszą w swoim rodzaju”.

Marka chce w ten sposób zmienić swój wizerunek, który ucierpiał bardzo mocno po tym, jak w zeszłym roku został ujawniony skandal na tle seksualnym z byłym właścicielem marki Leslie’em Waxnerem w roli głównej. Victoria’s Secret od lat była również krytykowana za promowanie jednorodnego i wyidealizowanego modelu kobiecości podczas przesiąkniętych erotyzmem pokazów.

W 2021 r. marka powołała do życia platformę VS Collective, na czele której stanęły nowe ambasadorki m.in. aktywistka LGBTQIA+ i piłkarka Megan Rapinoe, modelka ciałopozytywna Paloma Elsesser, narciarka Eileen Gu czy transpłciowa modelka Valentina Sampaio. Ich kolektywny wysiłek ma pomóc Victoria’s Secret zerwać z dotychczasowym skostniałym wizerunkiem i zbudować nowy – oparty na różnorodności.

Od czasu ogłoszenia nowej strategii szeregi marki zasiliły m.in. pierwsza czarnoskóra transpłciowa modelka Emira D’spain, chorująca na bielactwo Winnie Harlow oraz modelka plus size Ali Tate-Cutler.