Kim Kardashian jednak zniszczyła sukienkę Marilyn Monroe

Znawca popkultury Scott Fortner, który nadzoruje internetowe archiwum pamiątek związanych z Marilyn Monroe, udostępnił szokujące zdjęcia słynnej sukni „Happy Birthday Mr. President”, które zostały wykonane po MET Gali 2022. Kreacja jest zupełnie zniszczona!

Reklama

Scott Fortner udostępnił na Instagramie serię zdjęć kultowej sukni Marilyn Monroe przed i po założeniu przez Kim Kardashian na MET Galę. I choć przedstawiciele Ripley Entertainment – firmy, do której należy kreacja – zapewniali, że dołożono wszelkich starań, aby artefakt nie uległ żadnemu zniszczeniu, dowody nie pozostawiają złudzeń.

- Ripley Entertainment czy było warto? (…) Porównanie zdjęć przed i po. I tak, na zdjęciach jest ta sama suknia. Na wypadek, gdybyście nie zauważyli…. Brakuje wielu kryształków, a niektóre z nich dosłownie wiszą na włosku – pisze na Instagramie Scott Fortner.

 

Aby zapobiec jakimkolwiek spekulacjom na temat wiarygodności opublikowanych zdjęć sukni, archiwista udostępnił także filmik, który został nagrany 12 czerwca na wystawie Ripley's Believe it Or Not w Hollywood.

Póki co nie wiadomo, czy uszkodzenie sukienki jest trwałe.

Kim Kardiashian nie mogła zmieścić się w sukienkę Marilyn Monroe?

Jakby dowodów było mało, do sieci trafił filmik przedstawiający przygotowania Kim Kardashian do Met Gali. Widać na nim, że pracownicy Ripley starali się na siłę dopasować suknię Marilyn Monroe do figury celebrytki.

Powtarzamy zatem pytanie Scotta Forttnera – czy było warto?

 

Kim Kardashian i Ripley Entertainment w ogniu krytyki

Eksperci od spraw dziedzictwa kultury nie pozostawiają na Ripley Entertainment suchej nitki. Niedawno do grona krytyków dołączyło International Council of Museums, wydając oświadczenie potępiające potencjalne zagrożenie artefaktu kulturowego.

- Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Niewłaściwe traktowanie zniszczy przedmiot na zawsze – powiedział w oświadczeniu przedstawiciel ICOM.

I choć Ripley Entertainment nie funkcjonuje jako muzeum – zatem nie podlega instytucjonalnym standardom ochrony dziedzictwa kulturowego - znawcy uważają, że sukienka powinna być traktowana jak dzieło sztuki.

- Taki przedmiot powinien być pielęgnowany jak każdy inny zabytkowy przedmiot. Suknia Marilyn Monroe jest traktowana przez ubezpieczycieli od uszkodzeń dóbr kulturowych jako rzadki zabytek, zatem funkcjonuje dokładnie tak, jak inne dzieła sztuki – powiedziała ARTnews Mary Pontillo, specjalistka od roszczeń ubezpieczeniowych związanych z dziełami sztuki.