Shein najpopularniejszą marką modową w 2022 roku

Ekologia, zrównoważony rozwój, moda etyczna - wszystko wskazuje na to, że to nadal niszowa abstrakcja, o czym świadczy m.in. najnowsze zestawienie wyszukiwań Google za rok 2022. 

Reklama

Po przeanalizowaniu rocznych danych wyszukiwań Google okazuje się, że pierwsze miejsce w dziale moda należy do Shein. 

Chiński gigant fast fashion był najczęściej wyszukiwaną marką modową w aż 113 krajach. Na drugim miejscu znajduje się Zara, wyszukiwana najczęściej w 26 krajach, a na trzecim Zalando, które królowało jedynie w 18 krajach.

Jak widzimy, rozbieżność pomiędzy wynikami jest spora, a według specjalistów również przewidywalna. Dlaczego?

Marki fast fashion w raporcie Google

Choć dla niektórych zwycięstwo Shein może być szokujące, w dobie kryzysu związanego z wysokimi kosztami życia to właśnie niskie ceny są jednym z głównych kryteriów stawianych przez konsumentów.

Zrównoważony rozwój, slow fashion czy ekologia wciąż pozostają ważne w życiu społeczeństwa. Kampanie środowiskowe i protesty klimatyczne świetnie zadziały na ludzką wyobraźnię i wydaje się, że również na wyobraźnię marek modowych, które – podobno – wciąż pracują nad stworzeniem lepszych dla świata modelów biznesowych.

Mimo to, ubrania, które uważa się za podstawowy element życia,  ze względu na inflacje, stały się dla niektórych poniekąd już produktem luksusowym – nawet jeśli ich jakość wcale nie przemawia za luksusem.

Wiadomość o tym, że Shein zyskało miano najpopularniejszej marki w 2022 roku, wcale nie jest zatem świadectwem jej sukcesu, a raczej komentarzem do otaczającego nas świata

 

Shein - kontrowersje wokół marki 

Na początku tego roku brytyjska telewizja Chanel 4 opublikowała dokument „Untold: Inside the Shein Machine”, który wywołał ogromną burzę w branży modowej. Przygotowała go dziennikarka, która pod fałszywym nazwiskiem zatrudniła się w dwóch szwalniach należących do Shein, a następnie – za pomocą ukrytej kamery – uwieczniła warunki, jakie tam panują.

Jak wynika z dokumentu, pracownicy marki zwykle pracują po 18 godzin siedem dni w tygodniu. Trudno w tym przypadku mówić o czasie na odpoczynek, bo w miesiącu należy im się zaledwie jeden dzień wolnego - nie mówiąc już o wysokości ich wynagrodzenia.

Podobno podstawowa wypłata w fabrykach Shein wynosi ok. 556 dolarów miesięcznie, przy czym należy się ona za wykonanie co najmniej 500 sztuk ubrań dziennie.

Shein wydało w tej sprawie oświadczenie, twierdząc, że nie miało pojęcia o tak nieludzkich warunkach pracy w ich szwalniach.

- Wiemy, że mamy obowiązek chronić dobro pracowników w naszym łańcuchu dostaw. W świetle niedawnego doniesienia w wiadomościach, wszczęliśmy dochodzenie w sprawie twierdzenia, że nasi dostawcy mają niedopuszczalne warunki pracy w swoich zakładach - czytamy w oświadczeniu Shein. 

Tyle że na oświadczeniu się skończyło. Dzięki swoim cenom, algorytmom, „ciemnym wzorcom” oraz armii influencerów-ambasadorów, Shein po prostu zalał światowe rynki, zachęcając klientów do kupowania, kupowania i jeszcze raz kupowania... 

Takie podejście do odzieży – oraz nacisk na szybkość i ilość, a nie na zrównoważony rozwój i jakość – zwiastuje, że ​​zmierzamy do punktu, z którego nie ma odwrotu, jeśli chodzi o kryzys klimatyczny.

Zatem, najnowszy raport Google to raczej dowód na to, że w branży modowej wciąż mamy wiele do zrobienia, jeśli chodzi o konsumencką świadomość i etyczność. 

 

Najpopularniejsze marki modowe 2022

Oprócz Shein, w rankingu najpopularniejszych marek modowych w 2022 roku znalazły się:

2. Zara

3. Zalando

4. Nike

5. Adidas

6. Macys

7. H&M

8. Uniqlo

9. ASOS

10. Dior

11. Chanel

12. Hugo Boss

13. Lululemon

14. Michael Kors

15. Next