Sarah Burton kończy współpracę z Alexander McQueen

Sarah Burton, dyrektor kreatywna luksusowego domu mody Alexander McQueen oficjalnie rozstaje się z marką po 26 latach współpracy. Pokaz na sezon wiosna/lato 2024 podczas Paryskiego Tygodnia Mody, który odbędzie się pod koniec września 2023 roku, będzie ostatnią kolekcją, która wyjdzie spod ręki projektantki.

Reklama

- Jestem bardzo dumna ze wszystkiego, co zrobiłam z niesamowitym zespołem w Alexander McQueen. To była moja rodzina i mój dom przez ostatnie 26 lat. Chcę podziękować Francois-Henri Pinaultowi za wiarę we mnie i danie mi tej niesamowitej szansy. Przede wszystkim chcę podziękować Lee Alexandrowi McQueenowi. Nauczył mnie tak wiele, że jestem mu dozgonnie wdzięczny. Teraz jednak nie mogę się doczekać przyszłości i następnego rozdziału w moim życiu. Ten cenny czas zawsze będzie ze mną – skomentowała Sarah Burton.

Alexander McQueen - kampania reklamowa na wiosnę-lato 2023 / materiały prasowe Alexander McQueen - kampania reklamowa na wiosnę-lato 2023 / materiały prasowe

Sarah Burton - ulubienica brytyjskiej rodziny królewskiej 

Angielska projektantka Sarah Burton związała się z wielkim domem mody Alexander McQueen tuż po studiach w Central Saint Martins College of Art and Design w 1996 roku. Od tego czasu pozostawała wierna marce i pięła się po szczeblach kariery w jej strukturach – od stażystki po dyrektor kreatywną marki. Aktualne stanowisko objęła po tragicznej śmierci projektanta - założyciela w 2010 roku.

Alexander McQueen - kampania reklamowa na wiosnę-lato 2019 / materiały prasowe Alexander McQueen - kampania reklamowa na wiosnę-lato 2019 / materiały prasowe

Jako dyrektor kreatywna wyniosła popularną markę do rangi luksusowej. Z sukcesem wprowadziła do kolekcji kobiece akcenty, zachowując przy tym dziedzictwo swojego mentora.

- Zachowała i kontynuowała dziedzictwo Lee, dbałość o szczegóły i wyjątkową wizję, dodając jednocześnie swój własny, wysoce kreatywny charakter – skomentował współpracę François-Henri Pinault, dyrektor generalny marki Kering, do której należy Alexander McQueen.

 

Sarah Burton: Ulubiona projektantka księżnej Kate Middleton

W rok po objęciu stanowiska dyrektor kreatywnej Sarah Burton zaprojektowała koronkową suknię ślubną księżnej Kate Middleton. To przyniosło jej międzynarodową sławę i uznanie – królewskie wesele obejrzało na całym świecie ponad 162 mln widzów.

Suknia ślubna Kate Middleton / Getty Images Suknia ślubna Kate Middleton / Getty Images

Projektanta jako ulubienica Royalsów była odpowiedzialna także za stworzenie sukni księżnej Kate na pogrzeb królowej Elżbiety II w 2022 roku. W 2012 roku Sarah Burton została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla brytyjskiego przemysłu modowego. Ponadto cenili ją także celebryci. W jej kreacjach pokazała się m.in. Zendaya, Cate Blanchett,

Sarah Burton ma powody do dumy z jeszcze jednego powodu. Za czasów jej kadencji sprzedaż Alexander McQueen wzrosła z 220 mln euro w 2014 roku do 830 mln euro w 2022 roku.

Jak na razie nie wiadomo kto obejmie stery po odejściu projektantki. Jak wynika z komunikatu prasowego marki, ogłoszenie nastąpi w „odpowiednim czasie”. Sama projektantka także nie zdradziła swoich planów na przyszłość. Niemniej jednak jej odejście ze świata mody byłoby ogromną stratą dla branży.

Alexander McQueen - kampania reklamowa na jesień-zimę 2023/2024 / materiały prasowe Alexander McQueen - kampania reklamowa na jesień-zimę 2023/2024 / materiały prasowe