Rynek dóbr luksusowych w 2023 - prognozy

Najnowszy raport przygotowany przez firmę konsultingową Bain & Co. oraz włoską grupę handlową Fondazione Altagamma nie ma dobrych prognoz dla producentów dóbr luksusowych. Po fenomenalnym dla całej branży roku 2022 r., w roku 2023 r. marki powinny szykować się na drastyczne spowolnienie na rynku.

Reklama

W 2022 r. segment dóbr luksusowych urósł globalnie o 22 proc. i osiągnął łączną wartość na poziomie 353 mld euro. To od 7 do nawet 17 punktów procentowych więcej niż przewidywali eksperci z Bain & Co. i Fondazione Altagamma.

Teraz jednak ci sami analitycy wieszczą, że 2023 r. na pewno nie będzie tak dobry dla branży. Według prognoz ogólny wzrost wyhamuje do wartości od 3 do maksymalnie 8 pkt. proc.

Inflacja, kryzys i wzrost niepewności konsumentów

Wpływ na powyższe liczby będą mieli przede wszystkim konsumenci z Europy i Stanów Zjednoczonych i stan ich portfeli w obliczu szalejącej inflacji oraz potężnego kryzysu ekonomicznego i energetycznego. Istotni z punktu widzenia producentów dóbr luksusowych są także nabywcy z Chin, których finanse w tym roku wyraźnie ucierpiały w wyniku restrykcyjnej polityki zero Covid.

Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wszystkie te zawirowania przełożyły się natomiast na rekordowo niski poziom poczucia bezpieczeństwa i pesymizm wśród konsumentów. A to również nie wróży najlepiej branży.

– Mimo że wszystkie makroekonomiczne wskaźniki, które analizowaliśmy, są na najniższych poziomach w historii, rynek dóbr luksusowych jest bardzo odporny i z reguły reaguje pozytywnie – uspokaja jednak Federica Levato, starsza partnerka w Bain & Co.

Wysiłki marek, mające na celu pozyskanie klientów o najzasobniejszych portfelach dzięki wyjątkowym doświadczeniom i ekskluzywnym produktom, opłaciły się, dodała Levato. W tym roku około 2 proc. najzamożniejszych klientów napędzi bowiem aż 40 proc. łącznej sprzedaży.

Ponadto zanotowano wyraźny wzrost rynków dóbr luksusowych w Indiach i Korei Południowej. Poza tym długotrwałe prognozy wciąż są bardzo obiecujące. Do 2030 r. segment dóbr luksusowych może urosnąć do wartości od 550 do nawet 570 mld euro.