Branża dóbr luksusowych po pandemii

Raport Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2022 przygotowany przez firmę Deloitte wziął pod lupę kondycję branży dóbr luksusowych po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19.

Reklama

Jak wynika z analizy, w branży mody i dóbr luksusowych w 2021 r. doszło do 284 transakcji fuzji i przejęć, co oznacza wzrost o 7 w porównaniu z poprzednim rokiem. Najwięcej umów dotyczyło takich kategorii produktów jak ubrania i akcesoria (88), kosmetyki i perfumy (63) oraz meble (25). Duża liczba transakcji (82) dotyczyła także sektora hotelowego – czytamy w raporcie.

– Branża zaczyna odzyskiwać straty wywołane pandemią. Połowa pytanych inwestorów spodziewa się całkowitej odbudowy swojej kondycji i osiągnięcia w ciągu roku poziomu wzrostu rynku notowanego przed kryzysem wywołanym przez Covid-19, natomiast 42 proc. przewiduje, że nastąpi to maksymalnie w ciągu 2 lat.– mówi Michał Tokarski, partner zarządzający działem doradztwa finansowego, lider zespołu Corporate Finance, Deloitte.

Według 63 proc. badanych najszybciej dawną formę odzyskują producenci osobistych dóbr luksusowych, a co piąty wskazał w tym przypadku firmy meblarskie – dodaje Tokarski.

Jak zmieniły się marki luksusowe po pandemii?

Raport wskazuje, że na poprawę kondycji marek premium wpływ miał przede wszystkim rozwój internetowych kanałów sprzedażowych i reorganizacja łańcuchów dostaw.

Firmy zaczęły także odświeżać wizerunki swoich marek i stosować nową komunikację marketingową (16 proc.), wdrażać zielone, przyjazne środowisku strategie (12 proc.) oraz inwestować w zaawansowane technologie (8 proc.). 6 proc. producentów zdecydowało się też wejść w nurt slow fashion i promować racjonalne i odpowiedzialne podejście do zakupów.

– Rynek osobistych dóbr luksusowych nadal pozostaje atrakcyjnym celem dla inwestorów – tak uważa ponad 80 proc. uczestników naszego badania. 53 proc. za najciekawszy biznesowo sektor uznało kosmetyki i perfumy, 41 proc. – meble, 32 proc. – produkcję odzieży i akcesoriów, a 29 proc. ich sprzedaż – podsumowuje Tokarski.