Rolex Deepsea Challenge - pierwszy Rolex wykonany z tytanu

Nowy Rolex Oyster Perpetual Deepsea Challenge o numerze referencyjnym 126067 to wykonane w całości z tytanu prawdziwe głębinowe monstrum. Średnica tarczy tego zegarka wynosi 50 mm (!), a jego szerokość mierzona od „ucha do ucha” koperty – aż 61 mm!

Reklama

Grubość to z kolei 23 mm (samo szkiełko ma prawie 9,5 mm), co razem tworzy iście gargantuiczny czasomierz, który z pewnością przyćmi wasze nadgarstki. Oczywiście o ile nie nazywacie się Dwayne Johnson albo Sylvester Stallone.

Wielkość nowego Deepsea Challenge ma jednak swoje uzasadnienie. Rolex przekonuje bowiem, że czasomierz jest wodoodporny do głębokości 11 tysięcy metrów. Problem w tym, że trudno nawet sprawdzić w praktyce tę deklarację, ponieważ najgłębsze znane miejsce na Ziemi – Rów Mariański – oficjalnie ma 10 994 metry głębokości.

 

 Rolex Oyster Perpetual Deepsea Challenge ref.126067 / materiały prasowe Rolex Oyster Perpetual Deepsea Challenge ref.126067 / materiały prasowe

Rolex Deepsea Challenge - najlepszy diver na rynku?

Rolex podczas tworzenia tytanowego Deepsea Challenge chciał się jednak upewnić, że żadna inna marka nie odbierze mu po raz kolejny tytułu producenta najlepszych zegarków dla nurków.

Ostatnio stało się to w 2019 r., kiedy to Victor Vescovo z czasomierzem Omega Seamaster Planet Ocean Ultra Deep Professional na nadgarstku osiągnął głębokość 10 928 metrów. W ten sposób Omega pobiła ustanowiony jeszcze w 1960 r. rekord Rolexa o 12 metrów.

Co ciekawe, żaden ze wspomnianych rekordowych czasomierzy nie był produkowany seryjnie, oba zapoczątkowały natomiast produkcję nieco mniej wyczynowych modeli Rolex Sea-Dweller Deepsea oraz Omega Ultra Deep.

Tu jednak Rolex znów musiał uznać wyższość swojego konkurenta, jako że oba zegarki charakteryzowały się wodoodpornością odpowiednio do 3,9 tys. metrów i 6 tys. metrów głębokości. I właśnie dlatego narodził się Rolex Oyster Perpetual Deepsea Challenge.

Czasomierz wykonany jest ze specjalnego stopu tytanu piątego stopnia, który waży 30 proc. mniej niż standardowo używana przez markę stal. Dzięki temu zegarek nie waży oszałamiających 350 gramów, ale wciąż imponujące 251 gramów, co jedynie utwierdza nas w przekonaniu, że to prawdziwe monstrum.

Pomijając wymiary, nowy Deepsea Challenge to pierwszy w historii wykonany z tytanu Rolex, który trafił do seryjnej produkcji. Wewnątrz znajduje się opracowany przez markę automatyczny mechanizm o kalibrze 3230 charakteryzujący się 70-godziną rezerwą czasu pracy.

Rolex Sea-Dweller Deepsea Challenge nr ref. 126067 będzie dostępny u autoryzowanych dealerów w sugerowanej cenie 36 750 dolarów.

James Cameron, tytanowy Rolex i Rów Mariański 

Dodajmy, że nowy tytanowy Rolex został zainspirowany eksperymentalnym czasomierzem przymocowanym do ramienia kapitana łodzi podwodnej, który towarzyszył reżyserowi Jamesowi Cameronowi podczas jego historycznego zjazdu na głębokość 10 908 metrów do Rowy Mariańskiego w 2012 roku.

James Cameron i Rolex Oyster Perpetual Deepsea Challenge ref.126067 / materiały prasowe Rolex James Cameron i Rolex Oyster Perpetual Deepsea Challenge ref.126067 / materiały prasowe Rolex

Od tamtej pory James Cameron starał się zachęcić Rolexa do stworzenia nowego podwodnego zegarka. Teraz James Cameron stał się ambasadorem nowego modelu Rolex Sea-Dweller Deepsea Challenge nr ref. 126067.