Rekordowe przychody LVMH

Choć kryzys spowodowany wybuchem pandemii koronawirusa nie był łaskawy dla żadnego sektora przemysłowego, marki luksusowe straciły z tego powodu wyjątkowo wiele. Dziś, gdy wszystko – bardzo powoli – wraca do normalności, rynek dóbr luksusowych również odbija się od dna.

Reklama

LVMH osiągnął w 2021 roku znaczny wzrost przychodów w porównaniu do roku poprzedniego. Zgodnie z rocznymi wynikami finansowymi francuskiego koncernu aktualne przychody za rok 2021 wynoszą 71,5 miliardów dolarów. W 2020 roku były one równe 49,7 miliardów dolarów.

- LVMH osiągnął niezwykłe wyniki w 2021 roku jeśli chodzi o stopniowe wychodzenie z kryzysu spowodowanego pandemią – powiedział w oficjalnym oświadczeniu prezes i dyrektor generalny Bernard Arnault.

Butik Louis Vuitton w Sztokholmie / Shutterstock Butik Louis Vuitton w Sztokholmie / Shutterstock

Rynek produktów luksusowych w 2021 roku

Jakie wnioski wysuwają eksperci z wyników rocznych LVMH? Wszystko wskazuje na to, że popyt na produkty luksusowe nie traci na popularności, a ich atrakcyjność i trwałość wciąż przekonują do siebie najbardziej wymagających klientów.

W ubiegłym roku szczególnie dużym zainteresowaniem w grupie LVMH cieszyły się produkty z kategorii galanterii skórzanej oraz ubrań takich domów mody, jak: Dior, Louis Vuitton, Celine, Loewe oraz Fendi (34,3 mld dolarów zysku). Wzmocniony zakupem Tiffany&Co. dział zegarków i biżuterii odnotował natomiast zyski w wysokości 15,8 mld dolarów.

Tiffany & Co. / Shutterstock Tiffany & Co. / Shutterstock

Kolejnym działem, w których wzrost zysków okazał się największy, były napoje alkoholowe. Wśród przodujących marek wymienia się: Moët & Chandon, Krug, Veuve Clicquot i Hennessy.

Rynek kosmetyków i perfum był jedynym działem, który nie przekroczył wyników z poprzednich lat.

Co ciekawe, LVMH wskazuje na różnice pomiędzy konsumentami pochodzącymi z Azji czy Stanów Zjednoczonych, gdzie odnotowuje się bardzo silny wzrost przychodów, a Europejczykami, którzy bardzo powoli ożywiają rynek marek luksusowych.

Przewidywania LVMH na 2022 rok

Po ogłoszeniu wyników rocznych przychodów LVMH, jego akcje wzrosły o 3,9 proc. Lider francuskiego koncernu – Bernard Arnault - przewiduje, że firma pozostanie na szczycie sektora luksusowego.

- Pomimo niepewności, które są związane z kolejnymi problemami zdrowotnymi na początku nowego roku, podchodzimy do niego z ufnością i jesteśmy przekonani, że LVMH  pozostanie na doskonałej pozycji, która pozwoli na dalsze umacnianie swojej przewagi na światowym rynku produktów luksusowych – podsumował Bernard Arnault.

 

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie: