Paris Fashion Week: Ralph Toledano wydaje oświadczenie w sprawie wojny na Ukrainie 

Francuski tydzień mody trwa, podobnie jak trwa wojna na Ukrainie. Brak reakcji organizatorów Milan Fashion Week wobec tragicznej sytuacji w Europie spotkał się z wielką dezaprobatą całego świata. Tym razem Ralph Toledano- prezes Francuskiej Federacji Haute Couture – zaapelował o szacunek wobec całego narodu ukraińskiego.

Reklama

- Gdy wielka rodzina mody zbiera się na Paryski Tydzień Mody, w Europie trwa brutalna wojna, która pogrążyła naród ukraiński w strachu. Twórczość opiera się na zasadach wolności, bez względu na okoliczności. A moda zawsze przyczyniała się do indywidualnej i zbiorowej emancypacji i ekspresji w naszych społeczeństwach – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Ralpha Toledano.

Prezes Francuskiej Federacji Haute Couture zachęcił także do zachowania pełnej powagi i zastanowienia się nad tym, co dzieje się wokół nas. Ten apel sprowadza modę do kategorii sztuki, która wzbudza i uwalnia głęboko skrywane emocje.

- Biorąc pod uwagę obecny kontekst, Fédération de la Haute Couture et de la Mode zachęca do przeżywania pokazów w nadchodzących dniach z powagą i refleksją nad tymi ciemnymi godzinami dla Ukrainy - dodaje RalphTolenado.

Francuska organizacja non-profit w hołdzie dla Ukrainy

Francuski tydzień mody zrzeszył także organizację non-profit Fashion Farm Foundation, która promuje młodych projektantów z Hongkongu, do zaprezentowania swojej nowej linii. Podczas pokazu modelki usiadły przy białym obrusie, na którym zapisały swoje uczucia.

Szybko pojawił się temat wojny na Ukrainie. Oprócz haseł typu: „zrzeszenie”, „jedność”, czy „miłość” na białej tkaninie pojawiły się słowa potępiające rosyjską agresję: „zatrzymaj wojnę”, „Polska jest z Wami”, „Ratuj mój dom” , „Jestem Ukrainką”, „Kijów to miasto wolności!”.

- Modele starają się wyrazić własne uczucia, własne emocje. To wpływa także na mnie. Pozwala im wyrazić coś, co wspierają i w co wierzą. Całość wyszła całkowicie spontaniczne i bardzo się cieszymy, że to robią” – powiedział FashionUnited Jovy Hon, współzałożyciel marki jubilerskiej Sweet Lime Juice.