Zła pielęgnacja twarzy - za dużo kosmetyków

Skrupulatnie wykonywana rutyna pielęgnacyjna to podstawa perfekcyjnego wyglądu skóry. Istnieje jednak jeden warunek: kosmetyki muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju i konkretnych potrzeb cery. 

Reklama

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań  na konsumentach w różnym wieku, według których większość osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, które niesie za sobą źle dobrany produkt do pielęgnacji. 

Poza tym, w związku z modą na testowanie nowości kosmetycznych od popularnych producentów, coraz więcej osób przystępuje do zakupów „na ślepo”. Skutki? Bolesne.

Przedstawiamy objawy, które mogą być pierwszą oznaką tego, że nasza skóra woła o pomoc!

 

1. Zła pielęgnacja twarzy: Trądzik kosmetyczny - jak wygląda? 

Trądzik wbrew pozorom wcale nie musi być oznaką dojrzewania. W ostatnim czasie dermatolodzy zauważają, że coraz częściej trądzik to problem dojrzałych kobiet. Wiele z nich cierpi na tzw. "trądzik kosmetyczny". 

Nazwa "trądzik kosmetyczny" nie wzięła się znikąd. Stosując w jednym momencie kilka kosmetyków, tworzymy na skórze wiele warstw, które mogą działać komedogennie - czyli po prostu zatykać pory i stymulować powstawanie zaskórników. 

Jak leczyć trądzik kosmetyczny? Najlepiej dermatologicznie, ale warto wprowadzić do naszej kosmetyczki produkty delikatnie złuszczające, oczyszczające i regulujące wydzielanie sebum.

Ps. Pamiętajcie także o tym, by regularnie czyścić pędzle i gąbeczki. To bardzo ważne!  

 

2. Zła pielęgnacja twarzy: Zaczerwienienia

Coraz częściej stosujemy silne, miejscowe substancje przeciw niedoskonałościom – mowa tu o kwasie salicylowym czy nadtlenku benzoilu.

Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach mogą one doprowadzić do podrażnienia skóry. W efekcie tego twarz staje się zaczerwieniona, bardziej wrażliwa na podrażnienia i, co najgorsze, zamiast pozbyć się trądziku, zaostrzamy go.

Twoja skóra wygląda na podrażnioną? Zadbaj o barierę hydrolipidową i zainwestuj w kremy lub sera z ceramidami, peptydami oraz kwasem hialuronowym.

 

3. Zła pielęgnacja twarzy: Wysuszona skóra

Oczywiście nie zawsze sucha skóra jest powodem do niepokoju. Czasami może to być efekt odwodnienia czy małej ilości snu.

Jeśli jednak przy tym twarz wydaje się twardsza i nie wykazuje żadnych oznak regeneracji, należy sprawdzić, czy w składach naszych kosmetyków nie ma retinoidów.

Substancja ta złuszcza naskórek i wspomaga tworzenie nowego kolagenu. Niestety w niektórych przypadkach nadmierne łuszczenie może doprowadzić do wysuszenia skóry i zaczerwień.

 

4. Zła pielęgnacja twarzy: Nadprodukcja sebum

Każdy człowiek posiada naturalną barierę hydrolipidową, która odpowiada za odpowiedni poziom nawilżenia, elastyczność oraz jędrność skóry. Im grubszy płaszcz lipidowy, tym lepiej dla nas.

Niestety ze względu na zbyt często używane lub zbyt mocne peelingi, wysuszające płyny do mycia twarzy lub brak dodatkowego nawilżenia, bariera owa zostaje osłabiona.

W ramach rekompensaty nasze gruczoły łojowe generują dodatkowy olej, którego nadmiar prowadzi do powstawania wyprysków.

 

5. Zła pielęgnacja twarzy: Wysypka

Jeśli sięgamy po nowy produkt, a kilka dni po jego użyciu, na skórze zaczyna pojawiać się wysypka, najprawdopodobniej zadziałały na nią niekorzystne dla konserwanty lub chemikalia.

Eksperci radzą, aby przed włączeniem do pielęgnacji nowych produktów, skonsultować się z lekarzem w celu wykonania testów alergicznych.

 

6. Zła pielęgnacja twarzy: Brązowe plamy na skórze

Brązowe plamy, które nagle pojawiły się na naszej skórze, mogą być efektem nadmiernego łuszczenia się skóry. Wówczas melanina pigmentowa, którą znajdziemy w naskórku oraz skórze właściwej, kumuluje się w jednym punkcie.

Jeśli używamy produktów złuszczających, w tym retinoidów, musimy pamiętać więc o włączeniu w pielęgnację dodatkowego nawilżenia oraz produktów rewitalizujących skórę.