Prada i złoto z recyklingu 

O planach stworzenia kolekcji biżuterii Prada poinformowała już w 2021 roku podczas Capital Market Day. Od tej chwili marka budowała wykwalifikowany zespół, którego szefem jest Timothy Iwata, realizujący biżuteryjne projekty oparte się na wizji Miuccii Prady. Dziś wiemy już, że biżuteryjna kolekcja Prada to „Eternal Gold” stworzona ze złota z recyklingu. 

Reklama

„Eternal Gold” składa się z 48 projektów wykonanych w całości z recyklingowanego i certyfikowanego złota. Jak podaje „WWD”, prototypy poszczególnych elementów kolekcji powstawały wewnątrz marki, natomiast sama już biżuteria była w całości produkowana we włoskim mieście Valenzia, słynącym z najlepszych złotników na świecie.

- To na pewno nie był prosty cel. Tym bardziej więc czujemy się szczęśliwi, że udało nam się go osiągnąć, ustanawiając nowe standardy branży – mówił w wywiadzie dla „WWD” Lorenzo Bertelli, dyrektor Prada ds. społecznej odpowiedzialności biznesu.

I rzeczywiście, Prada ponownie wyszła poza wszelkie schematy, bo złoto wykorzystane w tworzeniu kolekcji bazowało na najwyższych standardach Rady Odpowiedzialnej Biżuterii.

 

Biżuteria PRADA a zrównoważona moda 

Lorenzo Bartelli - nota bene syn Miucci Prady - zapewnia, że „Eternal Gold” bazuje na tzw. „łańcuchu dowodowym”. Każdy etap odpowiedzialnego łańcucha produkcji złota i diamentów był rzetelnie identyfikowany i certyfikowany, co – jak twierdzi – nie oferuje żaden inny luksusowy dom mody na świecie.

- Recyklingowane złoto pochodzi wyłącznie od odpowiedzialnych źródeł, które oferują różne materiały pochodzące z recyklingu, w tym złoto przemysłowe z komponentów elektronicznych i innych cennych przedmiotów pokonsumenckich. Ponadto Prada współpracuje z dostawcami metali i kamieni szlachetnych, którzy spełniają najwyższe standardy branżowe dotyczące praw człowieka, bezpieczeństwa pracy, wpływu na środowisko i etyki biznesowej – dodaje Lorenzo Bartelli.

Co więcej, każdy element kolekcji jest wyposażony w specjalny chip osadzony w karcie z papieru pochodzącego z recyklingu, który pozwoli kupującym odkryć drogę, którą przeszła biżuteria - od pochodzenia surowców poprzez wszystkie etapy produkcji. 

 

Ciche przesłanie kampanii Prada "Eternal Gold"

Kolekcja „Eternal Gold” uosabia ponadczasową estetykę, która ma trwać wiecznie. Obok motywów serc i łańcuszków, stałym elementem jest charakterystyczne logo Prady. Te wyjątkowe detale nie bez powodu znalazły się w centrum uwagi w kampanii. 

By podkreślić wyjątkowość kolekcji, dom mody Prada do współpracy przy promocji kolekcji zaprosił nietuzinkowe postacie. Należą do nich wielokrotnie nagradzana amerykańska poetka i aktywistka Amanda Gorman oraz amerykańska aktorka, modelka i piosenkarka Maya Hawke. 

Zgodnie z przekraczającymi granice konceptami, kolekcja przeciwstawia się oczekiwaniom eleganckiej biżuterii i tworzy historię, minimalistycznych, ale luksusowych naszyjników, bransoletek z wężami, kolczyków i wielu innych.

Aktualnie poszczególne elementy kolekcji „Eternal Gold” znajdziemy w sklepach Prady w Mediolanie, Rzymie, Paryżu, Londynie, Dubaju, Beverly Hills, Nowym Jorku, Tokio, Seulu, Szanghaju i Pekinie.

Od 17 października będzie dostępna także w sklepach online w Europie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii i Korei Południowej.