Manicure hybrydowy – czy jest szkodliwy?

Manicure hybrydowy jest wygodny, trwały i niezwykle efektowny – trudno mówić tu o jakichkolwiek minusach, prawda? No chyba, że weźmiemy pod uwagę nowe badania, które sugerują, że regularne aplikowanie hybrydy może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. 

Reklama

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego postanowili przyjrzeć się bliżej lampom UV, za pomocą których wykonywany jest manicure hybrydowy. Aby sprawdzić, jak ich działanie może wpływać na organizm,  przebadali całe mnóstwo różnych typów ludzkich i zwierzęcych komórek modelu in vitro. Wnioski? Z pewnością nie napawają optymizmem…

 

Manicure hybrydowy - lampy UV kontra zdrowie 

Po wnikliwych analizach naukowców okazało się, że 20-minutowa sesja naświetlania lampami UV (tyle zwykle zajmuje hybryda) uśmierciła 30 proc. badanych komórek, podczas gdy kolejna sesja o tej samej długości trwania doprowadziła do śmierci nawet 70 proc.!

- Nasze badania sugerują, że regularne korzystanie z tych powszechnie dostępnych lamp UV może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ludzkich komórek, powodując mutacje podobne do tych obserwowanych w przypadku raka skóry – piszą naukowcy w opisie badania opublikowanym na łamach „Nature Communications”.

Warto jeszcze raz podkreślić jednak, że podczas wykonywania eksperymentu wykorzystano modele komórkowe in vitro. To nakłada na badania pewne ograniczenia – przedmiot badań nie będzie idealnie odwzorowywać zachowania ludzkich komórek.

 

Czy manicure hybrydowy powoduje raka? 

Mimo wszystko, badacze zgodnie twierdzą, że gdyby wziąć pod uwagę wszystkie dotychczasowe badania nad wpływem lamp UV na ludzki organizm, można wysnuć jeden konkretny wniosek: promieniowanie hybrydowych lamp UV, podobnie jak solarium, mogą zwiększać ryzyko raka skóry o wczesnym spektrum.

Niemniej jednak zaznacza się, że wyrok ten nie jest jeszcze „prawomocny”. Aby rzeczywiście móc wysnuć jasne wnioski, niezbędne jest wykonywanie dalszych badań w tym zakresie. Według naukowców zajmie im to, co najmniej jedną dekadę.

I tu nasuwa się pytanie: czy w takim razie powinniśmy jak najszybciej zaniechać wykonywania manicure hybrydowego? Jak czytamy w artykule „Nature Communications”, póki co wystarczy zadbać o to, by 20 minut przed włożeniem dłoni do lampy UV, zaaplikować na nie mocny filtr przeciwsłoneczny.