Pekin 2022: Curling i kolorowe Nike'i 

Specjalistyczne sportowe buty noszone przez zawodników tak mało medialnej dyscypliny jak curling z reguły nie należą do najbardziej ekscytujących okazów. Wyjątek wśród nich stanowi obuwie reprezentanta Stanów Zjednoczonych Matthew Hamiltona, który ze swoich niekonwencjonalnych wyborów modowych uczynił swój znak rozpoznawczy.

Reklama

 

Streetwear na igrzyskach olimpijskich

Hamilton po raz pierwszy przyciągnął uwagę obserwatorów na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu w 2018 r., podczas których reprezentacja USA po raz pierwszy w historii zdobyła złoto w curlingu. Ku zaskoczeniu mediów zawodnik miał wówczas na nogach model koszykarskich sneakersów Nike PG3 w wersji NASA Blue Apollo 15 Mission.

Pomarańczowo-srebrno-niebieskie nike z motywem kosmicznym zostały zmodyfikowane tak, by nadawały się do gry w curling – jeden but wyposażono w teflonową nakładkę umożliwiającą swobodne ślizganie się po lodzie, a drugi w nakładkę wykonaną z gumy, która pozwala zawodnikowi zachowywać stabilność na lodowisku.

Pekin 2022 - "What The Paul” Nike SB Dunk

Podczas trwających obecnie igrzysk olimpijskich w Pekinie Hamilton zdecydował się na podobny ruch. Amerykanin występuje w kolejnych rundach zawodów w curlingu w specjalnie dostosowanej parze sneakersów „What The Paul” Nike SB Dunk low. I choć buty zostały wypuszczone na rynek w maju 2021 r., to już teraz śmiało można powiedzieć, że osiągnęły status kultowych. Wszystkie pary wyprzedały się natychmiast po premierze, a aktualna cena dostępnych egzemplarzy jest co najmniej trzy razy większa niż wyjściowa.

Opisywane buty są dziesiątym modelem sneakersów sygnowanych nazwiskiem legendy skateboardingu Paula Rodrigueza. Marka Nike stworzyła je, by uczcić swoją wieloletnią współpracę z zawodnikiem, co zresztą odzwierciedlają wszystkie kolory oraz materiały użyte do produkcji modelu „What The Paul”.

Egzemplarz na nogach Matthew Hamiltona został specjalnie dostosowany do curlingu przez firmę kalifornijską firmę Project Blitz. Sam zawodnik zapytany z kolei przez ESPN przed igrzyskami o to, jakie buty zamierza założyć, tak opisał swój wybór:

To będą naprawdę szalone buty do curlingu! Moi ludzie z Project Blitz naprawdę dali radę. Są to Nike SB Dunk Low „What the Paul”. To idealne buty dla faceta takiego jak ja!

Życzymy kolejnego złota!