Świadoma pielęgnacja składa się na różne – i często sprzeczne – opinie ekspertów. Niektóre sprawy są jednak podstawą, o której nie powinniśmy zapominać bez względu na rodzaj skóry. Jedną z nich z pewnością jest oczyszczanie za pomocą peelingu.

Reklama

Kłopot pojawia się wtedy, gdy musimy zdecydować, jaki typ peelingu będzie najłaskawszy dla naszej skóry. Na rynku mamy do dyspozycji delikatne peelingi enzymatyczne i nieco bardziej inwazyjne peelingi mechaniczne. Azjatki jednak decydują się na wykorzystanie tzw. „złotego środka”, czyli peelingu o tajemniczej nazwie „gommage”.

Peeling gommage i gumkowanie twarzy – na czym polega zabieg?

Żeby zrozumieć działanie peelingu gommage, musimy najpierw rozszyfrować jego nazwę. Słowo „gommage” w języku francuskim oznacza „gumka do ścierania”, a co za tym idzie, peeling ma być dla naszej cery sposobem na szybkie pozbycie się niedoskonałości. To właśnie dlatego ekspertki nazywają ten zabieg często „gumkowaniem twarzy”.

Co ciekawe, peeling gommage i gumka mają jeszcze jedną wspólną cechę. Oba mechanizmy dosłownie się „ścierają” i rolują, a następnie w mgnieniu oka znikają z powierzchni, na której zostały wykorzystane.

Skład peelingu gommage zwykle bazuje na kwasach roślinnych, w tym alfa-hydrokwasach AHA: migdałowym, jabłkowym, fitowym oraz winowym. Oprócz tego znajdziemy w nim także enzymy roślinne oraz substancje przeciwstarzeniowe lub nawilżające.

I choć zawartość peelingu typu gommage przywodzi nam na myśl klasyczny peeling enzymatyczny, zawiera on czasami również drobinki, które dodatkowo mechanicznie złuszczają naskórek.

Peeling gommage - cera tłusta, sucha czy mieszana?

Peelingi enzymatyczne i mechaniczne mają to do siebie, że przystosowują się do danego typu cery. I tak na przykład osoby, których skóra przetłuszcza się w strefie „T”, powinny sięgnąć po peeling mechaniczny, natomiast osoby, które borykają się z suchymi skórkami, powinny sięgnąć po delikatniejszy peeling enzymatyczny.

W przypadku peelingu gommage nie musimy zwracać uwagi na tego typu schematy pielęgnacyjne, ponieważ może być używany do każdego typu cery. Posiada drobinki, ale są one na tyle małe, że nie grożą naszej skórze podrażnieniem. Posiada także kwasy i enzymy nawilżające, które skutecznie zregenerują przesuszone partie.

To właśnie dlatego peeling gommage uważany jest przez Azjatki za „złoty środek” w oczyszczaniu skóry.

 

Jak stosować peeling gommage?

Aplikacja peelingu gommage będzie jednak wymagała od nas większej ilości czasu. Ze względu na kilka etapów oczyszczania, niezbędne okaże się wykonanie kilku podstawowych kroków. Zabieg powinien być wykonywany 2-3 razy w tygodniu.

Peeling gommage krok po kroku:

1. Oczyść skórę twarzy za pomocą żelu lub pianki oczyszczającej.

2. Nałóż grubą warstwę peelingu gommage, omijając okolicę oczu i ust.

3. Po 15 minutach wmasuj produkt w skórę. Produkt powinien się zrolować w cząsteczki przypominające zrolowane kawałeczki gumki do ścierania.

4. Resztki peelingu zmyj letnią wodą.

5. Ponownie oczyść skórę za pomocą żelu lub pianki oczyszczającej.

6. Aby efekt był jeszcze bardziej widoczny, od razu po wykonaniu peelingu przejdź do nałożenia serum oraz kremu nawilżającego.

Peeling gommage – przeciwwskazania

Choć peeling gommage uważa się za uniwersalny, osoby borykające się z cerą trądzikową lub chorobami skóry powinny na niego uważać. Nawet najmniejsze drobinki mogą przyczynić się do podrażnienia stanów zapalnych lub rozprzestrzenienia się bakterii.