Blockchainowa technologia NFT (ang. non-fungible tokens) znajduje coraz szersze zastosowanie na rynku dóbr luksusowych. Z roku na rok rośnie na przykład rynek sztuki cyfrowej, który w 2021 jest już wart 3,5 miliarda dolarów. Jednak o ile w tym przypadku wykorzystanie NFT ma bardzo wiele sensu, ponieważ dzieło zapisane w formie cyfrowych tokenów ma jednego właściciela, który poza samym dziełem zyskuje m.in. gwarancję jego autentyczności i trwałości, o tyle w przypadku licytacji zegarka mogą pojawić się uzasadnione wątpliwości.

Reklama

 

Wirtualne udziały w fizycznym zegarku

Patek Philippe Nautilus NFT Patek Philippe Nautilus NFT

Formuła aukcji, na której pod wirtualny młotek trafił kultowy Patek Phillipe Nautilus, jest bowiem następująca: nabywcy składają swoje oferty kupna części cyfrowych tokenów, na które zostanie podzielony prawdziwy, fizyczny zegarek będący w posiadaniu anonimowego kolekcjonera z Bliskiego Wschodu. W ten sposób kupcy stają się posiadaczami wirtualnych udziałów w czasomierzu – zupełnie tak jakby kupowali akcje spółki na giełdzie. Różnica jest taka, że udziały w zegarku zapisane są w opartej na blockchainie technologii NFT znanej z kryptowalut, a nabywcy nie mają w zasadzie żadnej kontroli na przedmiotem, który kupili.

W regulaminie transakcji widnieje bowiem zapis, według którego „współwłaściciele dzieła sztuki nie są uprawnieni do podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących wycofania dzieła”. W tym przypadku przez „wycofanie” dzieła rozumie się jego sprzedaż przez fizycznego posiadacza, na którego udziałowcy nie mają żadnego wpływu. Regulamin mówi wręcz, że sugestie współwłaścicieli mogą być wzięte pod uwagę, ale nie muszą. Teoretycznie posiadacz może więc sprzedać zegarek po zaniżonej cenie w dowolnym momencie, a udziałowcy muszą to po prostu zaakceptować.

Gdy weźmie się dodatkowo pod uwagę specyfikę NFT, które tak jak kryptowaluty funkcjonują niezależnie od oficjalnego systemu finansowego, to cała inwestycja w cyfrowe udziały w zegarku okaże się całkowicie wirtualna, a do tego zupełnie nieprzewidywalna. I przez to potencjalnie bardzo ryzykowna.