Szwajcarski producent luksusowych czasomierzy wyprodukował 170 sztuk swojego najpopularniejszego zegarka z cyferblatem w kolorze kultowego błękitu Tiffany, by uczcić trwającą 170 lat (sic!) współpracę między dwiema markami.

Reklama

Niespodzianka jest tym większa, że Patek Philippe niecały rok wcześniej przerwał produkcję tego konkretnego modelu zegarka (Nautilus, nr ref. 5711), powodując tym samym nagły wzrost popytu na czasomierz i wielokrotny wzrost jego cen. Limitowany Nautilus nr ref. 5711 stworzony we współpracy z Tiffany stał się więc kolekcjonerską perłą, zanim jeszcze pojawił się na rynku.

Patek Philippe Nautilus x Tiffany hitem na aukcji

Współpraca ta jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu - Patek Philippe z reguły nie wypuszcza edycji limitowanych zegarków poza swoimi własnymi rocznicami. Dla marki Tiffany robi jednak wyjątek i to nie po raz pierwszy.

W kwietniu 2021 r. na rynku pojawił się Nautilus nr ref. 5711/1A-014 z zielonym cyferblatem, który sprzedawany był za prawie 35 tys. dolarów. Nowa wersja z ikoniczną kolorystyką Tiffany wyjściowo będzie warta 52 tys. dolarów, ale już teraz wiadomo, że na rynku wtórnym osiągnie kwoty wielokrotnie większe.

Udowodniła to licytacja, która odbyła się w połowie grudnia w nowojorskim domu aukcyjnym Philips's, gdzie pod młotek trafiła jedna ze 170 sztuk Nautilusa w wersji Tiffany. Organizatorzy estymowali wartość zegarka na 50 tys. dolarów i jak się okazuje niedoszacowali jej 130-krotnie. Czasomierz został bowiem sprzedany za oszałamiające 6,5 mln dolarów! Limitowany Nautilus stał się tym samym najdroższym zegarkiem sprzedanym za pośrednictwem internetowej licytacji.

Patek Philippe przekaże całą kwotę z aukcji do globalnej organizacji ekologicznej The Nature Conservancy.

Patek Philippe x Tiffany & Co/fot. Patek Philippe Patek Philippe x Tiffany & Co/fot. Patek Philippe

170 lat owocnej współpracy

Zegarki Patek są sprzedawane w butikach Tiffany & Co od 1851 r., kiedy to Charles Lewis Tiffany nawiązał współpracę z Antoine’em Norbertem de Patek, gdy obie firmy były jeszcze na wczesnym etapie istnienia. Ta współpraca z powodzeniem trwa do dziś.

Flagowy butik Tiffany na Piątej Alei w Nowym Jorku stał się w 2008 r. także pierwszym butikiem Patek Philippe w Stanach Zjednoczonych, a Tiffany wciąż pozostaje jedynym autoryzowanym sprzedawcą czasomierzy szwajcarskiej marki, który może podwójnie sygnować sprzedawane przez siebie zegarki Patek. A to w oczach kolekcjonerów z miejsca podnosi wartość każdego czasomierza.

Ta kolaboracja to więc strzał w dziesiątkę dla obu marek. Aukcja w Philip's pokazała, że Nautilus w wersji Tiffany może być jednym z najbardziej poszukiwanych zegarków na świecie, a tak się składa, że pozostałe 169 sztuk będzie dostępne właśnie w butikach Tiffany w Nowym Jorku, Beverly Hills i San Francisco.