Patagonia. Założyciel Patagonii Yvon Chouinard oddaje cały swój majątek, by uratować planetę. "Ziemia to nasz jedyny udziałowiec"

Właściciel marki Patagonia - Yvon Chouinard - postanowił oddać firmę, którą tworzył od 1973 roku na rzecz agencji non-profit prowadzącej działania związane ze równoważonym rozwojem. Miliarder chce w ten sposób mieć pewność, że wszystkie zyski ze sprzedaży produktów Patagonia zostaną przeznaczone na walkę ze zmianami klimatycznymi.
Patagonia. Miliarder oddaje swój majątek, by ratować planetę
- Zamierzam oddać wszystko, co mam, ludziom, którzy aktywnie pracują nad uratowaniem naszej planety – mówi Yvon Chouinard, ogłaszając, że od dziś jego marka - Patagonia - skupi się wyłącznie na celach zrównoważonego rozwoju, nie zważając na ambicje inwestorów.
Yvon Chouinard jest jedną z tych osób, która przekształciła pasję w ogromny biznes. Jako miłośnik sportów ekstremalnych, w 1973 roku postanowił stworzyć markę zajmującą się produkcją wysokiej jakości odzieży przeznaczonej do uprawiania sportu w niesprzyjających warunkach.

I tak, z roku na rok, Patagonia stawała się coraz popularniejsza, a jej zamiłowanie do zrównoważonego rozwoju jedynie powiększało grono fanów.
- Zaczęliśmy od naszych produktów, używając materiałów, które mniej szkodzą środowisku. Każdego roku oddawaliśmy 1 proc. sprzedaży. Zostaliśmy certyfikowanym B Corp i kalifornijską korporacją dobroczynną, wpisując nasze wartości do naszego statutu korporacyjnego, aby były one zachowane. Niedawno, w 2018 roku, zmieniliśmy cel firmy na: Działamy, aby ratować naszą ojczystą planetę – głosi oficjalny komunikat Patagonii.
Jednak oddawany na cele ekologiczne 1 proc. okazał się zbyt małą sumą. Dlatego Yvon Chouinard poszedł o krok dalej. Biznesmen postanowił odłożyć na bok wszelkie próżności, oddając Patagonię w ręce organizacji charytatywnej Holdfast Collective skupionej na walce ze zmianami klimatycznymi.
Polecamy
Yvon Chouinard oddaje Patagonię organizacji charytatywnej
Yvon Chouinard tłumaczy, że początkowo zastanawiał się nad sprzedażą Patagonii i przekazaniu uzyskanych środków na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Rosły w nim jednak obawy wobec tego, że nowy właściciel nie utrzyma wartości, jakim przez lata hołdowała marka.
Później zrodził się w nim pomysł, aby wprowadzić firmę na giełdę, ale to także okazało się zbyt ryzykowne. Co przekonało go do oddania Patagonii w ręce organizacji charytatywnej?
- Zamiast „upubliczniać”, można powiedzieć, że „wchodzimy w cel”. Zamiast wydobywać wartość z natury i przekształcać ją w bogactwo dla inwestorów, wykorzystamy bogactwo, które tworzy Patagonia, aby chronić źródło wszelkiego bogactwa – wyjaśnia w oficjalnym oświadczeniu Yvon Chouinard.
Od tej pory 100 proc. akcji z prawem głosu zostało przekazane Patagonia Purpose Trust, która została stworzona w celu ochrony wartości firmy. 100 proc. akcji bez prawa głosu trafiło natomiast do wspomnianej wcześniej Holdfast Collective. Każdego roku zyski będą rozdzielane w formie pomocy w walce z kryzysem klimatycznym.
- Ziemia jest naszym jedynym udziałowcem – czytamy na oficjalnej stronie
Polecamy
Polecamy
Patagonii.
Popularne
- 1 "Nawilżająca kanapka" - kobiety pokochały nowy nieinwazyjny sposób na zmarszczki
- 2 Oto najmodniejsze paznokcie 2023. Jak osiągnąć "efekt błyszczyka"?
- 3 Leopardy dla Ukrainy: Dlaczego lamparcie cętki opanowały Instagram? #FreeTheLeopards
- 4 Tiffany & Co. x Nike Air Force 1? Wygląda na to, że szykuje się wielka współpraca!
- 5 Rege-Jean Page jest najprzystojniejszym facetem na tej planecie. Udowodnione naukowo
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Internauci walczą o fabrykę porcelany "Krzysztof". Ruszyła wielka społeczna akcja

Rege-Jean Page jest najprzystojniejszym facetem na tej planecie. Udowodnione naukowo

Oto najmodniejsze paznokcie 2023. Jak osiągnąć "efekt błyszczyka"?

Podhalańska osada wyróżniona w prestiżowym konkursie! To najlepsza inwestycja Europy
