Instytut Pantone wspiera Ukrainę w walce z Rosją

Ukraińcy wciąż stawiają opór barbarzyństwu Władimira Putina, a marki z całego świata solidaryzują się z nimi w walce o najwyższą wartość – wolność. W akcie solidarności Instytut Pantone zadedykował Ukrainie dwa kolory, które nie tylko nawiązują do symboli państwa, ale także odwołują się do najważniejszych praw człowieka.

Reklama

Na Instagramie Pantone pojawił się post przedstawiający słoneczniki na tle błękitnego nieba – uważane za symbol Ukrainy – oraz ukraińską flagę. Na ich podstawie wytypowano dwa kolory nazwane kolejno „Freedom Blue”, czyli błękit wolności, oraz „Energizing Yellow”, czyli energetyzująca żółć.

Instytut Pantone od lat uważany jest za swoisty autorytet w branży poligraficznej. Każdego roku prognozuje trendy kolorystyczne i na ich podstawie typuje jedną barwę, która staje się tzw. kolorem roku. Kilka miesięcy temu Pantone przedstawiało kolor roku 2022, którym miał być very peri. Teraz jednak amerykańska firma postanowiła przypomnieć wszystkim, że wolność i życie to wartości, o które warto walczyć.

Pantone oddaje hołd Ukrainie / Instagram @pantone Pantone oddaje hołd Ukrainie / Instagram @pantone

 

 

Flaga Ukrainy – symbol pokoju i światło nadziei

Symbole narodowe z definicji prezentują wartości i ciągłość historii danego państwa, narodu czy regionu. I choć na co dzień często zapominamy o ich symbolice, w chwilach kryzysu przypominają nam dziedzictwo, dla którego jesteśmy gotowi poświęcić życie.

Flaga Ukrainy składa się z dwóch kolorów: niebieskiego oraz żółtego. Ich zestawienie nie jest przypadkowe. Intensywny błękit jest metaforą nieba i oznacza pokój, natomiast żółć to metafora kłosów pszenicy lub zboża, symbolizującego bogactwo ziemi.

- Niebieski kolor jest jak czyste niebo południowej Rusi, jasny i pogodny, jak dusza prawdziwego, nieszalonego Rusina. Przedstawia świat i spokój, który jest potrzebny naszemu narodowi. Żółty kolor, podobnie jak brzask na czystym niebie, przedstawia jasne światło, do którego powinniśmy dążyć – mawiał badacz galicyjskiego folkloru, profesor Jakiw Hołowacki.

Dziś widzimy, że zarówno flaga Ukrainy, jak i hymn „Nie Umarła Jeszcze Ukraina” dają nadzieję na to, że dobro zwycięży nad złem, a Ukraińcy w końcu doświadczą wolności, o którą dziś tak zacięcie i bohatersko walczą.