W poszukiwaniu rzadkich minerałów

Według Amerykańskiego Towarzystwa Geologicznego, minerały to naturalnie występujące pierwiastki lub związki chemiczne, które powstały dzięki naturalnym procesom geologicznym bądź kosmologicznym. Rodzaje minerałów odznaczają się uporządkowaną strukturą wewnętrzną i unikalnym składem chemicznym. Od błyszczących drobinek żwiru lub piasku po prawdziwe ukryte klejnoty – reprezentantów jest wielu, ale czy któryś z nich można uznać za ewenement?

Reklama

Każdego roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne zatwierdza nazwy wielu nowo odkrytych minerałów. Wymagania są rygorystyczne i obejmują analityczne opisy zarówno struktury fizycznej, jak i chemicznej, każdego kandydującego nowego minerału.

Większość z nich jest mikroskopijna i nie nadaje się do ekspozycji. Od czasu do czasu jednak pojawia się nowy minerał, który jest nie tylko makroskopowy, ale także klejnotowy. Zdarzyło się tak w regionie Magok w Brimie...

 

Kyawthuite – najrzadszy kamień szlachetny na świecie

Odkrycie poszukiwaczy skarbów w Birmie w mgnieniu oka przeszło do historii. Dlaczego? Ponieważ odnaleziono wówczas niewielki, ciemnopomarańczowy kryształ składzie Bi 3+ Sb 5+ O 4, który nie przypominał żadnego dotąd znanego. W 2015 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne nadało mu nazwę Kyawthuite.

Fasetowany kamień o masie 1,61 karatów został oszlifowany i przeniesiony do zbiorów Wydziału Nauk o Minerałach Muzeum Historii Naturalnej w Los Angeles.  Naukowcy uznali go za niezwykle cenny twór natury. Najważniejszą kwestią stało się dla nich to, że nigdy później nie odnaleziono żadnego, który odpowiadałby jego strukturze. Był zatem jedyny, stając się tym samym najrzadziej występującym minerałem i najrzadszym kamieniem szlachetnym na świecie!

Według badaczy jednak sytuacja ta nie potrwa długo…

 

Czy przyszłość zweryfikuje wartość Kyawthuite?

Jeśli historia mineralogiczna i gemmologiczna jest czymś, na czym można polegać, Kyawthuite nie utrzyma swojego statusu na długo. Jak twierdzą zagraniczne media, w przyszłości jego losy zostaną zweryfikowane na podstawie dwóch scenariuszów:

a) albo jego nazwa zostanie zdyskredytowana przez inne badanie wykazujące, że jest strukturalnie i chemicznie zbyt podobna do znanego gatunku minerału,

b) albo ostatecznie uda się znaleźć inne okazy z jego rodzaju, co automatycznie sprawi, że przestanie być tak rzadki.

Niezależnie od tego, ciekawostka o Kyawthuite wydaje się naprawdę fascynująca. Czy rzeczywiście jest jedynym minerałem ze swojego gatunku? Czas pokaże...