Kolekcja niebieskich diamentów od De Beers trafia na aukcję

Nazwana "The De Beers Exceptional Blue Collection" to grupa ośmiu diamentów Fancy Colored pozyskanych i oszlifowanych przez De Beers i Diacore. Każdy z nich może poszczycić się niezwykłym, niebieskim odcieniem i intensywnym nasyceniem koloru, co czyni je jednymi z najrzadszych na świecie. Wkrótce trafią pod młotek.

Reklama

Jak zapowiedział dom aukcyjny Sotheby’s, kolekcja diamentów Fancy Colored od De Beers pojawi się na aukcjach w Nowym Jorku, Genewie oraz Hongkongu, które odbędą się, począwszy od listopada 2022 do wiosny 2023 roku.

- Odkrycie niebieskich diamentów o jakości klejnotu w dowolnym rozmiarze, jest rzadkością. Czujemy się zatem wyjątkowo, wiedząc, że na naszej aukcji pojawi się nie jedna, a osiem takich ewenementów o różnym kształcie i wadze – powiedział w oświadczeniu prasowym Wenhao Yu, przewodniczący działu biżuterii i zegarków w Sotheby's Asia.

Ile są warte niebieskie diamenty Fancy Colored?

0x0.jpg 0x0.jpg

Każdy z ośmiu diamentów Fancy Colored jest jedyny w swoim rodzaju. Z tego względu cena każdego z nich została przystosowana do jego indywidualnych cech. Aktualnie szacunkowe wartości prezentują się następująco:

  • De Beers Exceptional Blue: Fancy Vivid Blue ważący 11,29 karatów (szacunek: 28 mln USD - 50 mln USD).
  • De Beers Exceptional Blue: Fancy Vivid Blue ważący 5.53 karatów (szacunkowa wartość: 11 mln dolarów - 15 mln dolarów).
  • De Beers Exceptional Blue: Fancy Intense Blue, ważący 4.13 karatów (szacunkowa wartość: 2.5 mln - 3.5 mln dolarów).
  • De Beers Exceptional Blue: Fancy Vivid Blue, ważący 3.24 karatów (szacunkowa wartość: 5 mln - 8 mln dolarów).
  • De Beers Exceptional Blue: Fancy Vivid Blue, ważący 3.10 karatów (szacunek: 4.5 mln - 5 mln dolarów).
  • De Beers Exceptional Blue: Fancy Intense Blue ważący 2.08 karatów (szacunek: 1.2 mln - 1.5 mln dolarów).
  • De Beers Exceptional: Fancy Intense Blue ważący 1.50 karatów (szacunek: 750,000 - 1 mln dolarów).
  • De Beers Exceptional Blue: Fancy Intense Blue ważący 1,22 karata (szacunek: 600.000 - 800.000 dolarów).

 

Jak widzimy, spośród ośmiu niebieskich diamentów, aż cztery zostały ocenione przez Gemological Institute of America jako Fancy Vivid (najwyższa ocena koloru dla kolorowych diamentów), natomiast De Beers Exceptional - 3,24 karatowy diament w szlifie poduszkowym - został oceniony jako nieskazitelny wewnętrznie.

 

Fancy Colored – najrzadsze diamenty na świecie

Niebieski jest uważany  za jeden z najrzadszych kolorów diamentów na  całym świecie. Dziś ich odkrycia  są raczej sporadyczne i zawsze powodują ogromną ekscytację kolekcjonerów.

W listopadzie 2020 roku De Beers wraz z Diacore zakupiły pięć rzadkich niebieskich surowych diamentów o łącznej wadze 85,62 karatów z legendarnej kopalni Cullinan. W ciągu prawie dwóch lat firma Diacore pocięła je, wypolerowała i przekształciła w kolekcję ośmiu fantazyjnych niebieskich klejnotów.

- Wspaniała kolekcja "De Beers Exceptional Blue Collection" jest świadectwem wyjątkowej zdolności De Beers do pozyskiwania najrzadszych diamentów na świecie, a także cierpliwości i dalekowzroczności potrzebnej do stworzenia kolekcji, która wykracza poza granice rzadkości - powiedział w oświadczeniu prasowym  Bruce Cleaver,  dyrektor generalny Grupy De Beers.