Trudno wyobrazić sobie Oscary bez czerwonego dywanu, na którym gwiazdy Hollywood mogą zaprezentować się nie tak jak chce reżyser, ale tak jak chcą one same. To tutaj – poprzez swoją stylizację – mogą wyrazić swoją modową osobowość, zaistnieć w świadomości międzynarodowej publiczności, zachwycić na długie lata lub wywołać modowy skandal.

Reklama

To tutaj wreszcie mogą wyrazić swoje poglądy i poparcie dla rzeczy ważniejszych niż czerwony dywan, takich jak walka o środowisko, prawa człowieka czy sprzeciw wobec wojny. Nie inaczej było w tym roku.

W obliczu wielkiej i okrutnej wojny toczącej się w samym centrum Europy, wiele oscarowych gwiazd zrezygnowało ze spektakularnych sukni na rzecz nieco skromniejszych stylizacji, a część z nich oficjalnie wyraziła swoje poparcie dla walczącego i cierpiącego narodu ukraińskiego.

Nie zabrakło oczywiście spektakularnych kreacji, które z pewnością przejdą do historii mody. Jakie oscarowe stylizacje 2022 zasługują na szczególne wyróżnienie? Oto nasza subiektywna lista!

OSCARY 2022: Timothée Chalamet w smokingu Louis Vuitton

Timothée Chalamet w smokingu Louis Vuitton / Getty Images Timothée Chalamet w smokingu Louis Vuitton / Getty Images

Nasz ranking otwiera niezastąpiony Timothée Chalamet, który zelektryzował oscarowy czerwony dywan swoim smokingiem z kolekcji Louis Vuitton, i oczywiście… swoim nagim torsem. Krój smokingu, a w szczególności krótka marynarka, przypominała nieco zestawy noszone przez hiszpańskich torreadorów. Oczywiście najwięcej uwagi zwracał nagi tors „filmowego torreadora”, co jest dość oryginalnym pomysłem, jeśli chodzi o oscarowe stylizacje.

OSCARY 2022: Maggie Gyllenhaal w sukni Schiaparelli

Oscary 2022: Maggie Gyllenhaal w sukni Schiaparelli / Getty Images Oscary 2022: Maggie Gyllenhaal w sukni Schiaparelli / Getty Images

Na tegorocznym oscarowym czerwonym dywanie zachwyciła nas także Maggie Gyllenhaal, która na ten wyjątkowy wieczór wybrała „kanciastą” suknię z kolekcji Schiaparelli. O tej niezwykłej kolekcji haute couture pisaliśmy kilka tygodni temu. Teraz widzimy, jak surrealistyczne projekty sprawdzają się w realu. Jest spektakularnie, magnetycznie, nietypowo.

 

OSCARY 2022: Zendaya Coleman w kreacji Valentino 

Oscary 2022: Zendaya Coleman w kreacji Valentino Haute Couture / Getty Images Oscary 2022: Zendaya Coleman w kreacji Valentino Haute Couture / Getty Images


W zestawieniu najlepszych oscarowych kreacji 2022 nie mogło zabraknąć Zendayi Coleman, która pojawiła się na czerwonym dywanie w sukni Valentino z kolekcji haute couture.

Krótka biała bluzka odsłaniającą seksowną talię aktorki skontrastowana została z długą spódnicą połyskującą na wysoki połysk. Zdecydowanie to jedna z najciekawszych stylizacji oscarowego wieczoru!

OSCARY 2022: Nicole Kidman w sukni Armani Privé
Oscary 2022: Nicole Kidman w sukni Armani Privé / Getty Images Oscary 2022: Nicole Kidman w sukni Armani Privé / Getty Images


Na szczególną uwagę zasługuje również kreacja Nicole Kidman, która na oscarową galę 2022 wybrała kreację z kolekcji Armani Privé.
Szaroniebieska suknia uszyta z jedwabnej tafty to kwintesencja oscarowego czerwonego dywanu i ukłon w stronę klasyki. Idealnie dopasowany gorset przypomina w swojej konstrukcji płatki kwiatów, a bufiasta falbanka wokół talii idealnie buduje proporcje i wywołuje efekt „WOW”. Jest również miejsce na modną kokardę XXL oraz bogato zdobiony tren. Nicole Kidman to klasyka gatunku, jeśli chodzi o oscarowej stylizacje i nie zawiodła i tym razem.

OSCARY 2022: Jessica Chastain w sukni Gucci

OSCARY 2022: Jessica Chastain w sukni Gucci / Getty Images OSCARY 2022: Jessica Chastain w sukni Gucci / Getty Images

Jessica Chastaintegoroczna zdobywczyni Oscara – na ten wyjątkowy wieczór wybrała suknię z kolekcji Gucci. Pastelowa i wielokolorowa kreacja to powiem optymizmu na oscarowym czerwonym dywanie w stylu lat 70. Warto docenić nie tylko krój i spektakularne falbanki, ale też właśnie kolor, bo połączenie lawendowego fioletu z brązami to nie jest oczywiste zestawienie, a jednak w tej kreacji wygląda wspaniale!

OSCARY 2022: Yuh-Jung Youn w sukni Chanel 

Oscary 2022: Yuh-Jung Youn w sukni Chanel / Getty Images Oscary 2022: Yuh-Jung Youn w sukni Chanel / Getty Images

Choć uwielbiamy spektakularne, oscarowe suknie, musimy docenić klasę i elegancję południowokoreańskiej aktorki Yuh-Jung Youn, która na tegorocznych Oscarach pojawiła się w skromnej czarnej sukni z kolekcji Chanel. Jej czarna suknia i wstążeczka Stand With Refugees to wyraz szacunku wobec tych, którzy cierpią z powodu wojny w Ukrainie. Doceniamy tę skromność i smak.

OSCARY 2022: Lupita Nyong’o w złotej kreacji Prada

OSCARY 2022: Lupita Nyong’o w złotej kreacji Prada / Getty Images OSCARY 2022: Lupita Nyong’o w złotej kreacji Prada / Getty Images

Warto docenić również stylizację Lupita Nyong’o, która na przestrzeni lat wielokrotnie zachwycała na oscarowym czerwonym dywanie. Nie zawiodła i tym razem. Jej złota, bogato zdobiona frędzelkami i kwiatami, suknia z kolekcji Prady to dowód na to, że Lupita Nyong’o to prawdziwa fashionistka!

 

OSCARY 2022: Uma Thurman w kreacji Bottega Veneta

OSCARY 2022: Uma Thurman w kreacji Bottega Veneta / Getty Images OSCARY 2022: Uma Thurman w kreacji Bottega Veneta / Getty Images

Skromna, prosta i teoretycznie banalna kreacja, a jednak przyciąga jak magnez! Taka właśnie była stylizacja Umy Thurman, która na oscarową galę 2022 wybrała projekt włoskiego domu mody Bottega Veneta.

W stylizacji Umy Thurman trudno nie odnieść się do kultowej już kreacji Sharon Stone z 1998 roku, która wówczas zadziwiła świat swoją stylizacją z białą bluzką w roli głównej.

Jednak zdaniem zagranicznych mediów Uma Thurman poszła o krok dalej. Nawiązała do klasycznego połączenia czerni i bieli, ale też wykorzystała najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, by kreacja wyglądała perfekcyjnie.

– Chcemy mieć twoje żelazko! – żartują dziennikarze modowi, widząc idealnie wyprasowaną bluzkę Umy Thurman.

Cóż, my też chcemy je mieć! 

A która stylizacja hollywoodzkich gwiazd podobała się Tobie najbardziej?