Tygrysie oko - rzadki kamień szlachetny 

Tygrysie Oko to minerał należący do rodziny kwarców, wyróżniający się oryginalną strukturą optyczną. Kamień ten posiada złote i brązowe paski, które biegną równolegle do siebie, tworząc efekt tygrysich prążków. Na tym jednak jego wyjątkowość się nie kończy. Warstwowe ułożenie włókien krokidolitu, goethytu i kwarcu sprawia, że poruszając kamieniem, ujawnia się smuga na wzór kociego oka. To właśnie od tego efektu wzięła się nazwa kamienia.

Reklama

Oko Tygrysa - niezwykle ciekawy kamień szlachetny / Shutterstock Oko Tygrysa - niezwykle ciekawy kamień szlachetny / Shutterstock

Oko Tygrysa - magiczny kamień i znak starożytnych bogów 

Złote Oko Tygrysa występuje głównie w Afryce Południowej, gdzie minerał wydobywany jest od 1876 roku. Ponadto, w naturze spotkać go można w Australii, Namibii, USA, Meksyku, Birmii, Indii, Rosji i w Ukrainie. Jest kamieniem, który należy do kategorii minerałów rzadkich.

Od tysięcy lat Tygrysie Oko było źródłem inspiracji dla wierzeń i mitów. Minerał już od czasów antycznych był wykorzystywany jako amulet. Wojownicy używali go do wzmocnienia odwagi i przezwyciężenia strachu.

Z kolei rzymscy żołnierze wierzyli, że pierścienie z Tygrysiego Oka zapewniają siłę i ochronę przed bitwą. Egipcjanie pokładali nadzieję, że złote pręgi to promienie samego boga słońca.

Po raz pierwszy kamień został zidentyfikowany w 1784 roku przez Francoisa Levaillanta - francuskiego ornitologa i choć nie jest on zbyt drogi, pasjonuje wielu miłośników gemmologii, ale też i magii. 

 

Oko Tygrysa - jak działa na człowieka?

Osoby wierzące w moc kamieni szlachetnych uważają, że Oko Tygrysa wzmacnia naszą wewnętrzną pozytywną energię. Aura, którą wytwarza Tygrysie Oko, przyciąga zdrowie, pomyślność i bogactwo (podobno). Kamień ten niezmiennie od starożytności jest symbolem odwagi, pewności siebie i gwarancji sukcesów. Jego kolorystyka symbolizuje energię Ziemi, która pozwala zachować trzeźwość umysłu i skupić się na tym, co istotne.

Pozostając w sferze magii, warto nadmienić, że Tygrysie Oko jest związane z czakrą splotu słonecznego, wobec czego pomaga zrównoważyć emocje. Ciekawostka: Oko Tygrysa to kamień przypisywany zodiakalnym Bliźniętom.

Zegarek vintage PIAGET z około 1975 roku / materiały prasowe Sotheby's Zegarek vintage PIAGET z około 1975 roku / materiały prasowe Sotheby's

Oko Tygrysa w luksusowych zegarkach 

Ten osobliwy minerał rewelacyjnie sprawdza się w przypadku biżuterii. Jeśli chodzi o twardość w skali Mohsa, Oko Tygrysa plasuje się na poziomie 7 na 10, co czyni go stosunkowo twardym i wytrzymałym materiałem do obróbki.

Często występuje w formie koralików lub kaboszonów - szlifowanych kamieni o wypukłej powierzchni z jednej strony. W biżuterii przede wszystkim stanowi element akcentujący lub centralny ze względu na atrakcyjne kolory.

MYKU zegarek z tarczą z Tygrysiego Oka / materiały prasowe francoishurtaud.com MYKU zegarek z tarczą z Tygrysiego Oka / materiały prasowe francoishurtaud.com

Ten rzadki kamień jest również dobrze znany fanom zegarków. Tarcze wykonane z tego minerału zdecydowanie wyróżniają się z tłumu i były popularne w latach 50. czy 70. XX wieku.

This Parmigiani Tonda 1950 Pisa Edition z tarczą z Tygrysiego Oka / materiały prasowe S Song Watches This Parmigiani Tonda 1950 Pisa Edition z tarczą z Tygrysiego Oka / materiały prasowe S Song Watches

Teraz zegarkowe tarcze zrobione z Tygrysiego Oka znów stają się modne. Klasyczna, elegancka z lekką dozą dzikości. Jesteśmy na tak!