Gucci "Where My Heart Beats" - pierwsze perfumy, które powstały z węgla

"Where My Heart Beats" to najnowszy zapach z kolekcji Gucci The Alchemist's Garden, inspirowanej sztuką alchemii. Zapach wykorzystuje innowacyjny alkohol CarbonSmart™. Etanol powstaje w nowatorskim procesie technologicznym, który wychwytuje węgiel z emisji przemysłowych i przekształca go w alkohol do stosowania w produkcji zapachów.

Reklama

- Coty jest pierwszą firmą, która wprowadziła alkohol na bazie węgla do zapachów przeznaczonych do globalnej dystrybucji. To przykład na to, że zrównoważony rozwój jest głównym motorem innowacji. Poza nauką jest coś magicznego w upcyklingu emisji przemysłowych do alkoholu wystarczająco czystego, aby można go było używać w dobrych zapachach - mówił w oświadczeniu dr Shimei Fan, dyrektor naukowy ds. zrównoważonego rozwoju firmy Coty.

 

Alkohol powstały z recyklingu węgla został wytworzony przy współpracy z firmą LanzaTech, która specjalizuje się w przechwytywaniu emisji przemysłowych i przekształcaniu ich w produkty pochodne.

Gucci "Where My Heart Beats" - nowy kwiatowy zapach 

Hipnotyzujący jak sen, trwały jak wspomnienie, "Where My Heart Beats" to zapach róży, który odsłania się warstwa po warstwie. 

Zwiewny i kwiatowy zapach przywołuje na myśl różę i konwalię, ale z bardziej zieloną, świeżą jakością.

Nutę głowy stanowią liście fiołka, nutą serca jest piwonia, a nutą bazy jest białe piżmo, które pozostawia po sobie długotrwały ślad. 

Cena nowego zapachu Gucci to około 300 dolarów za 100 ml.

Ekologiczne perfumy w ofercie Coty

Firma Coty, posiadająca licencję na produkcję perfum takich marek, jak Gucci, Burberry, Hugo Boss, Chloé, Miu Miu, Marc Jacobs czy Calvin Klein już w 2021 roku zapowiadała swój innowacyjny projekt. W planach było stworzenie zapachu, który w całości będzie opierał się na etanolu pozyskanym z recyklingu dwutlenku węgla.

 

Do tej pory Coty mieszało tradycyjny alkohol z tym powstającym z emisji węgla. "Where My Heart Beats" jest pierwszym na rynku zapachem, który produkowany jest w 100 proc. z etanolu z recyklingu.

Rynek perfumeryjny - wykorzystanie węgla z recyklingu 

Wykorzystanie emitowanego węgla do produkcji np. perfum pozwala na zmniejszenie wpływu branży kosmetycznej na środowisko. Metoda ta nie tylko oczyszcza powietrze, lecz także zużywa mniej wody i zmniejsza zapotrzebowanie na grunty rolne w porównaniu z tradycyjnymi metodami produkcji alkoholu.

Do LanzaTech zgłasza się coraz większa liczba najróżniejszych firm, które chcą z nią  współpracować.

W 2022 roku L'Oreal przy współpracy z LanzaTech wypuściło pierwszą butelkę wyprodukowaną na bazie węgla z recyklingu.

Na początku kwietnia 2023 pojawiła się informacja, że H&M Move (sportowa odnoga H&M) wypuszcza pierwszą kapsułową kolekcję, w której zostaną wykorzystane materiały częściowo powstałe na bazie odzyskanego dwutlenku węgla.