Czym jest "Nawilżająca kanapka"?

Przepisów na idealną cerę jest wiele. Pisaliśmy Wam m.in. o ogórkowym liftingu, resurfacingu, waterless czy j-beautyTeraz czas na najnowszy trend urodowy, czyli „nawilżającą kanapkę”!

Reklama

Trend „nawilżającej kanapki” zapoczątkowała na Instagramie Charlotte Palermino, współzałożycielka Dieux Skin. Sama nazwa nie jest przypadkowa, bo w istocie chodzi o warstwy takie jak na kanapce – w tym przypadku jednak warstwy rozumiane są jako kolejność aplikowania produktów do pielęgnacji w taki sposób, aby zatrzymać proces utraty wody z naskórka. 

Jak tłumaczy Charlotte Palermino, kolejność nakładania produktów jest niesamowicie ważna, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jej zdaniem na początku powinniśmy aplikować na wilgotną skórę lżejsze, a nawet wodne konsystencje, a następnie „uwięzić” nawilżenie poprzez nakładanie cięższych, tłustych warstw.

Pielęgnacja cery - "Nawilżająca kanapka" krok po kroku

1. Po oczyszczeniu skóry twarzy, spryskaj ją mgiełką lub przemyj nasączonym wodą wacikiem – chodzi o to, by była wilgotna.

2.  Nałóż serum nawilżające.

3. Ponownie spryskaj twarz mgiełką.

4. Delikatnymi ruchami nałóż olejek  do twarzy.

5.  Spryskaj twarz mgiełką.

6. Utrwal wilgoć za pomocą ulubionego kremu do twarzy.

Jeśli twoja skóra jest ekstremalnie sucha, zamiast kremu nałóż na twarz niewielką ilość wazeliny i pozostaw ją na noc. Nie zaleca się jednak wykonywać tego kroku w przypadku cer trądzikowych.

Co ciekawe jednak, wykonywanie tych kroków może okazać się pomocne także w przypadku kiedy zależy nam odmłodzeniu skóry... 

Retinol sandwich - jak zniwelować zmarszczki w kilku krokach? 

Jakiś czas temu dermatolog Chris Tomassian napisał w jednym ze swoich artykułów, w jaki sposób przeciwdziałać niechcianym efektom spowodowanym kuracją retinolem, czyli związkiem chemicznym, który w ostatnich czasach uważany jest za najlepszy sposób na zniwelowanie zmarszczek. 

I choć rzeczywiście jest on niesamowicie skuteczny, okazuje się także bardzo inwazyjny. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że cera powinna być do niego stopniowo przyzwyczajana. W innym wypadku, zamiast zwalczyć niedoskonałości, jedynie je pogłębiamy. 

Jeśli więc nie chcemy paść ofiarą retinolowych podrażnień, powinniśmy zastosować pielęgnację typu retinol sandwich, którą można uznać za odnogę metody kanapkowej. Na czym polega? 

Przede wszystkim musimy zapatrzeć się w dwa kluczowe kosmetyki: hipoalergiczny krem nawilżający oraz retinol (na początek najlepiej o najniższym stężeniu). Co dalej? 

Retinol sandwich krok po kroku: 

1. Kurację retinol sandwich rozpoczynamy od oczyszczenia i osuszenia skóry.

2. Następnie aplikujemy na nią krem nawilżający i pozostawiamy go aż do całkowitego wchłonięcia. 

3. Na skórę nakładamy kroplę retinolu i czekamy kilka minut.

4.  Ponownie aplikujemy krem nawilżający. 

Pamiętajmy, że retinol najlepiej zaaplikować podczas wieczornej pielęgnacji, a w dzień nie zapominamy o kremie SPF

 

Kilkuetapowa pielęgnacja cery – dlaczego warto?

Ta kilkuetapowa pielęgnacja wydaje się idealnym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które na co dzień walczą z przesuszeniem cery, ale również dla tych, którym zależy na codziennym nawilżeniu. Dzięki niej zwiększamy ilość wody zawartej w głębszych warstwach skóry.

Poza tym uważa się, że „nawilżająca kanapka” doskonale przygotowuje twarz pod nałożenie cięższego makijażu okolicznościowego. Powinniśmy z niej zrezygnować jednak, gdy przechodzimy kurację kwasami złuszczającymi.