Po kilkuletniej walce z rzadkim nowotworem serca Virgil Abloh zmarł pod koniec listopada zeszłego roku w wieku zaledwie 41 lat. Od tamtego czasu stanowisko dyrektora artystycznego Off-White pozostawało nieobsadzone. Aż do teraz. Następcą Abloha został Ibrahim Kamara, 32-letni stylista i projektant, redaktor naczelny magazynu „Dazed Digital” oraz bliski przyjaciel zmarłego założyciela Off-White.

Reklama

– Virgil zawsze będzie z nami. Ze mną. Zmienił świat i pozostawił niezatarty ślad w każdym, kto go spotkał i nie tylko. […] Widział wszystkich i tworzył z myślą o wszystkich ludziach. Jestem zaszczycony, że mogę jeszcze bardziej związać się z Off-White jako dyrektor artystyczny marki i być częścią zespołu, który opowie resztę historii, którą Virgil zaczął pisać dla nas wszystkich – czytamy w oświadczeniu następcy Abloha.

Kim jest Ib Kamara, nowy dyrektor artystyczny Off-White

Kamara urodził się w pogrążonym w wojnie Sierra Leone, skąd wraz z rodzicami uciekł do Gambii, by ostatecznie w wieku 11 lat znaleźć się w Londynie. Po ukończeniu szkoły młody Ibrahim udał się na prośbę rodziców na studia medyczne, ale bardzo szybko je porzucił, by rozpocząć komunikację mody na Westminster Kingsway College i później Central Saint Martins.

Od samego początku swojej kariery przełamywał utarte schematy kulturowe oraz płciowe i szedł pod prąd. W 2016 r. współtworzył projekt „2026”, który eksplorował afrykańską męskość za pomocą mody. Kamara znalazł wówczas stare ubrania… w śmietniku w Soweto w RPA i przerobił je na nowe stylizacje. Niedługo później jego kariera wystartowała na dobre.

W 2017 r. współpracował ze Stellą McCartney przy serii projektów znanych pod nazwą #StellaBy. W 2018 r. został redaktorem modowym w magazynie „i-D”, by w 2019 r. awansować na redaktora prowadzącego działu. W tym samym roku Ib Kamara współpracował z Rihanną nad startem jej marki modowej – Fenty. W międzyczasie pracował też z markami takimi jak Dior, Burberry, Nike, Vogue.

Virgila Abloha poznał za pośrednictwem Instagrama kilka lat przed śmiercią założyciela Off-White. Bardzo szybko złapali wspólny język i zostali bliskimi przyjaciółmi i współpracownikami – Kamara w roli stylisty współtworzył pokazy mody Off-White oraz Luis Vuitton, których Abloh był dyrektorem kreatywnym.

W styczniu 2021 roku Kamara został redaktorem naczelnym magazynu „Dazed Digital”, a później w współpracował z marką H&M jako doradca kreatywny i stylista kolekcji Circular Design. W listopadzie 2021 otrzymał nagrodę Isabella Blow Award od British Fashion Council za swój wkład w branżę.

– To wielki zaszczyt powitać Ibrahima, który od lat był częścią rodziny Off-White, w roli dyrektora kreatywnego marki – czytamy w oświadczeniu Andrei Grilli, dyrektorki generalnej Off-White. – Nie możemy się doczekać, aż wejdziemy w nowy rozdział dla Off-White z jego talentem i wizją, mając zawsze w pamięci niezwykłą kreatywność oraz wartości, które Virgil miał w sercu i które są rdzeniem naszej marki.