Największy rubin świata trafi pod młotek w Sotheby's

W połowie kwietnia Sotheby’s ogłosiło jedną z najciekawszych licytacji tego roku. Już w czerwcu w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego pod młotek trafi największy rubin na świecie o nazwie Estrela de Fura, którego wartość szacowana jest nawet na ponad 30 mln dolarów. Kwota ta, jeśli zostanie osiągnięta, byłaby jednocześnie rekordem wszech czasów. Ten aktualnie należy do „Sunrise Ruby”, 25-karatowego rubinu odnalezionego w Birmie, który został sprzedany za 30,3 mln dolarów w maju 2015 r. na aukcji w Genewie. 

Reklama

Rubin Estrela de Fura, z portugalskiego – Gwiazda Fury, jest jednak jeszcze bardziej wyjątkowy. Odkryto go w lipcu 2022 r. na terenie północnej części Mozambiku, w pobliżu miasta Montepuez. Region ten w ostatnim czasie stał się jednym z najpopularniejszych źródeł rubinów – obok wspomnianej Birmy, która słynie z najbardziej klasycznych i pożądanych klejnotów tego typu.

Estrela de Fura - rubin o odcieniu "gołębiej krwi"

Tuż po odkryciu Estrela de Fura miała dokładnie 101 karatów, a po oszlifowaniu i wypolerowaniu legitymuje się wartością 55,22 karatów. Eksperci wychwalają przede wszystkim niezwykły blask klejnotu, jego fenomenalną przejrzystość oraz intensywnie czerwony odcień, znany jako „gołębia krew”.

– Jakość i wielkość tego rubinu są niemal niesłychane – przekonywał w oświadczeniu prasowym Dev Shetty, szef firmy Fura Gems, która dokonała tego niezwykłego odkrycia.

Pierwsza prezentacja Gwiazdy Fury odbyła się w połowie kwietnia w hongkońskim oddziale Sotheby’s. W kolejnych miesiącach rubin będzie wystawiany na widok publiczny na Tajwanie, w Chinach, Singapurze, Szwajcarii i Dubaju, po czym ostatecznie trafi na aukcję o nazwie Magnificent Jewels, która odbędzie się w nowojorskiej filii Sotheby's 8 czerwca tego roku.

– Spodziewamy się, że ostateczna cena Estrela de Fura przekroczy 30 milionów dolarów i mamy nadzieję, że uda nam się ustanowić przynajmniej nowy rekord dla rubinów z Mozambiku – podsumował w oświadczeniu prasowym Uni Kim, główny ekspert ds. klejnotów w Sotheby's Hong Kong.