Enigma - największy na świecie oszlifowany diament

Na początku lutego na specjalnej jednorazowej aukcji w Sotheby's sprzedana została Enigmanajwiększy na świecie oszlifowany diament i jednocześnie największy kamień szlachetny, jaki kiedykolwiek trafił pod młotek. Klejnot nigdy wcześniej nie był publicznie eksponowany ani sprzedawany i przechowywany był w tej samej kolekcji przez ostatnie dwie dekady.

Reklama

W 2006 r. Enigma została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy oszlifowany diament na świecie.

Kosmiczny diament sprzedany za miliony

Enigma była dostępna do nabycia w aukcyjnej formule, w której najwyższa złożona oferta wygrywa. Oferty zakupu przyjmowane były natomiast w walutach tradycyjnych oraz kryptowalutach – bitcoinie, ethereum oraz stablecoinie USDC. Sotheby’s liczyło bowiem, że aukcja powtórzy sukces zeszłorocznej licytacji, w której anonimowy nabywca zapłacił 12,3 mln dolarów w kryptowalucie za 101-karatowy diament.

W tym przypadku analitycy szacowali, że czarny diament może osiągnąć cenę od 4,1 do 6,8 miliona dolarów. Ostatecznie sprzedano go za 4,2 mln dolarów.

Sotheby's nie ujawniło tożsamości nabywcy, jednak na Twitterze Richard Heart, przedsiębiorca zajmujący się kryptowalutami, ogłosił, że to on kupił Enigmę. W swoim wpisie dodał też, że zamierza zmienić jej nazwę na Hex.com.

Enigma - pochodzenie diamentu

Unikatowy wygląd klejnotu inspirowany jest Hamsą, starożytnym bliskowschodnim symbolem, który w krajach arabskich i Izraelu używany jest jako amulet zapewniający opiekę. „Hamsa” dosłownie znaczy „piątka”, co zostało odzwierciedlone w szlifie Enigmy – diament ma 555,55 karatów oraz 55 faset.

Uważamy, że tego typu diamenty mają pochodzenie pozaziemskie i powstały w wyniku zderzenia meteorytu z Ziemią – mówiła agencji Associated Press Sophie Stevens, ekspertka jubilerska z Sotheby’s.

Przed aukcją Enigmę można było podziwiać na wystawach w Dubaju, Los Angeles i Londynie. Licytacja ostatecznie zakończyła się 9 lutego.