Najpopularniejsze sneakersy na świecie 2021 – ranking

Prawdziwi fanatycy sneakersów mają swoje ulubione marki i zwykle pozostają im wierni, niechętnie sięgając po modele konkurencji. Okazuje się jednak, że nic nie jest czarno-białe, a o gustach naprawdę nie ma co dyskutować. Dlaczego? Analizując raport przygotowany przez brytyjski Sole Supplier, dowiadujemy się, że popularność konkretnej firmy zależy od danego państwa. I tak, jeśli chodzi o buty sportowe, numerem jeden w wyszukiwarkach w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Francji czy Hiszpanii była marka Nike. Buty Adidas rządzą w Argentynie, Turcji, Arabii Saudyjskiej oraz na Węgrzech. W Polsce natomiast niezaprzeczalnie górują Vansy.

Reklama

Gdyby jednak statystycznie porównać ze sobą wszystkie marki i stopień ich popularności we wszystkich krajach świata, ranking 10 największych sneakersowych gigantów na rok 2021 wyglądałby następująco:

1. Nike

2. Nike Jordan

3. Adidas

4.Vans

5. PUMA

6. Converse

7. New Balance

8. YEEZY

9. Reebok

10. Asics

Nike Air Force 1 - najbardziej pożądane sneakersy roku 

Wiele osób ma także swoje ulubione modele, pośród których nadal na samym szczycie pozostaje Nike ze swoimi kultowym modelem Nike Air Force 1. Na drugim miejscu również Nike, tym razem z modelem nazwanym na cześć gwiazdy koszykówki, Nike Air Jordan 1 oraz z Nike Air Max 270 – bez zaskoczeń. Nieco niżej dopiero zauważymy także YEEZY 700, Adidas Superstar oraz Vans Old School. Nie da się jednak ukryć, że marka Nike okazuje się być bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o popularność nie tylko wśród miłośników mody, ale przede wszystkim wśród największych sneakerhadów. Ranking sneakersów, jak na prawdziwy ranking przystało, ma więc swojego zwycięzcę. 

Krótka historia sneakersów, czyli najmodniejszych butów ostatnich lat

Aby zrozumieć, dlaczego właściwie tak bardzo pokochaliśmy te wygodne, ale czasami naprawdę dziwaczne, modele obuwia, musimy zagłębić się odrobinę w ich wieloletnią historię. Przedstawimy ją jednak pokrótce, czysto informacyjnie. Otóż, jak pewnie większość z was wie, wszystkie początki są trudne, a początkowe modele sneakersów naprawdę różniły się od tych, które znamy dzisiaj.

Pod koniec XVIII wieku traktowane były przede wszystkim jako obuwie stricte plażowe – i tutaj mała ciekawostka: niefortunność produkcji ówczesnych sneakersów sprawiła, że nikt nie potrafił odróżnić, który but jest prawy, a który lewy. W późniejszych latach, a konkretniej w 1892 roku, z inicjatywą ulepszenia modelu wyszła firma Rubber Company, co w efekcie zaowocowało wyprodukowaniem słynnych Kedsów. I tak z biegiem lat, wprowadzając najróżniejsze modyfikacje, na ulicach zaczęły pojawiać się Conversy, Pumy, Adidasy, Vansy i w końcu Nike (kolejność nie jest przypadkowa). Dziś marki produkujące wygodne cichobiegi wysypują się jak z rękawa. Jednak bardzo trudno jest wskoczyć do ścisłej czołówki, co zresztą doskonale widać w powyższym rankingu.