Legendarny zegarek zniknął z radaru mediów i opinii publicznej w roku 2017 tuż po tym, gdy został sprzedany na aukcji za rekordową kwotę ponad 17 mln dolarów (ok. 67 mln złotych). Przez kolejne cztery lata nie bardzo było wiadomo, co właściwie dzieje się z ikonicznym czasomierzem, aż do teraz.

Reklama

Słynny zegarek wraca do Los Angeles

Jak podaje serwis Hypebeast, Rolex Daytona o numerze refejencyjnym 6239 należący w przeszłości do Paula Newmana pojawił się niespodziewanie w gablocie nowo otwartego muzeum Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej w Los Angeles. Celem powstania muzeum jest zademonstrowanie odwiedzającym wpływu filmów na historię oraz kulturę za pośrednictwem przedmiotów bezpośrednio związanych z najważniejszymi produkcjami w dziejach. A Rolex Daytona noszony w przeszłości przez absolutną legendę kina w osobie Paula Newmana z pewnością jest takim przedmiotem.  

 
 
View this post on Instagram

Post udostępniony przez Nick (@niccoloy)

Zegarek mógł pojawić się na wystawie wspomnianego muzeum głównie dzięki zaangażowaniu w projekt marki Rolex, która jest jednym z ważniejszych partnerów całego projektu. To właśnie szwajcarski producent skontaktował się z prywatnym właścicielem posiadającym w swojej kolekcji Daytonę Paula Newmana i umożliwił wystawienie jej w galerii.

Rolex „Paul Newman” Daytona – krótka historia ikonicznego zegarka

Jak to z reguły bywa w przypadku legend Rolex Daytona stał się nią nieco niezamierzenie. Zegarek po raz pierwszy zaprezentowano w roku 1963. Jego nazwa nieprzypadkowo nawiązywała do klasycznych wyścigów NASCAR Daytona 500 i 24 Hours of Daytona odbywających się w Daytona Beach na Florydzie, ponieważ czasomierz został stworzony właśnie z myślą o wyścigach. Dzięki funkcji chronografu, czyli de facto stopera, służył jako niezawodne narzędzie do pomiarów czasu na torze.

Paul Newman otrzymał zegarek Rolex Daytona o numerze refejencyjnym 6239 w roku 1972 od swojej żony Joanne Woodward. Newman, poza tym, że już wówczas był jedną z największych gwiazd kina, był również doskonałym kierowcą wyścigowym, który brał udział choćby w legendarnym Le Mans. Zegarek chronograficzny był więc dla niego prawdziwie użytecznym prezentem. Dodatkowym smaczkiem jest mały grawerunek, który Joanne wykonała dla swojego męża na tyle koperty czasomierza. Napis głosi: Drive Carefully, Me (Jedź ostrożnie, Ja).

Newman nosił później z dumą zegarek przez kolejne lata i co więcej – pojawiał się z nim na licznych fotografiach m.in. z torów wyścigowych. Dział marketingu Rolexa mógł zaś otwierać szampana – zupełnie za darmo ambasadorem ich marki stał się jeden z największych gwiazdorów Hollywood. A legenda Rolexa Daytony rosła wraz z legendą samego Newmana.