Oscarowa noc i najpiękniejsza biżuteria świata 

Nie jest tajemnicą, że gala wręczenia Oscarów poza tym, że jest najważniejszym punktem na mapie świata filmowego, to jest to wydarzenie popkulturowe, biznesowe i modowe. Gwiazdy na czerwonym dywanie pojawiają się w wyjątkowych kreacjach od najlepszych projektantów.

Reklama

Stroje aktorek zwykle dopełnione są efektowną biżuterią. Podczas pierwszych ceremonii wręczenia Oscarów gwiazdy zakładały swoje prywatne klejnoty lub pożyczały z planów filmowych, w których grały. Na przykład Loretta Young w 1941 roku w filmie "Bedtime Story" nosiła wspaniały zloty naszyjnik wysadzany diamentami. W 1948 roku pojawiła się w nim na Oscarach i odebrała wówczas nagrodę za swoją rolę w filmie "Córka farmera".

Loretta Young podczas gali oscarowej w 1948 roku / Getty Images Loretta Young podczas gali oscarowej w 1948 roku / Getty Images

 

Nie można w tej kategorii nie wspomnieć o Elizabeth Taylor. Nikt tak stylowo nie prezentował się w swojej biżuterii, jak ona. Na galę w 1957 roku założyła wiktoriańską tiarę, która była prezentem od jej trzeciego męża, producenta Mike'a Todda. W swojej książce z 2002 roku "My Love Affair with Jewellery" przyznała, że ukochany, wręczając jej klejnoty powiedział:

- Jesteś moją królową, dlatego uznałem, że powinnaś mieć tiarę.

Aktorka zdradziła, że zdecydowała się założyć prezent od męża, mimo że wówczas ten element biżuterii nie był zbyt modny.

- Założyłam ją i tak, bo Mike był moim królem.

Tiara przyniosła szczęście - Todd odebrał wówczas statuetkę za film "W 80 dni dookoła świata"

Elisabeth Taylor na Oscarach 1957 / Getty Images Elisabeth Taylor na Oscarach 1957 / Getty Images

 

Oscary i najcenniejsza biżuteria świata

Choć wypożyczanie biżuterii nie jest wcale nowym wynalazkiem. Jak już wspomnieliśmy gwiazdy miewały na sobie klejnoty z planów filmowych. W 1944 roku jubiler Harry Winston wypożyczył nominowanej do nagrody Akademii Jennifer Jones brylantowy naszyjnik, co odbiło się szerokim echem w branży. Jednak punkt zwrotny nastąpił wiele lat później.

W 1996 roku Miuccia Prada ubierała młodziutką Nicole Kidman na jej pierwsze Oscary i poprosiła wówczas Rebeccę Selvę, która zajmowała się sprzedażą antycznej biżuterii, o wiktoriański choker.

To właśnie oscarowy występ Nicole Kidman z zabytkową biżuterią na szyi uświadomił branżę, jaką moc może mieć drogocenna kolia czy kolczyki od najsłynniejszego na świecie jubilera. 

Oscarowa noc. Gwiazdy wypożyczają biżuterię wartą miliony i podpisują specjalne kontrakty

Obecnie niemal każda gwiazda prezentująca się na czerwonym dywanie podczas Oscarów ma na sobie wypożyczoną biżuterię. Domy jubilerskie dają swoje najcenniejsze klejnoty głównie aktorkom, a te podpisują na tę okazję specjalny kontrakt. Jubiler zwykle zapewnia tego dnia ochronę, ale nie pokrywa ubezpieczenia na wypadek kradzieży czy zguby.

Najdroższa biżuteria w historii Oscarów

Piękną, wyjątkową i drogą biżuterię możemy znaleźć praktycznie na każdej ceremonii Oscarów, jednak wśród wszystkich tych błyskotek znalazły się takie, dla których można stracić głowę i... fortunę.

Oto lista najdroższych klejnotów, w których gwiazdy pojawiły się na Oscarach. 

Najdroższa oscarowa biżuteria: Angelina Jolie - Lorraine Schwartz

Angelina Jolie na gali Oscarów w 2009 / Bryan Crowe / ©A.M.P.A.S. Angelina Jolie na gali Oscarów w 2009 / Bryan Crowe / ©A.M.P.A.S.

Imponujące szmaragdowe kolczyki i pierścionek, które miała na sobie Angelina Jolie w 2009 roku pochodziły z kolekcji Lorraine Schwartz. Ich wartość to 3,5 mln dolarów.

Najdroższa oscarowa biżuteria: Kate Winslet - Tiffany & Co.

Kate Winslet na Oscarach w 2010 / Matt Petit / ©A.M.P.A.S. Kate Winslet na Oscarach w 2010 / Matt Petit / ©A.M.P.A.S.

Również 3,5 mln dolarów warte były kolczyki i naszyjnik, które miała na sobie Kate Winslet w 2010 roku. Wysadzana żółtym brylantem biżuteria pochodziła z kolekcji Tiffany & Co.

Najdroższa oscarowa biżuteria: Charlize Theron - Harry Winston

Charlize Theron i Dustin Hoffman podczas Oscarów 2013 / Michael Yada / ©A.M.P.A.S. Charlize Theron i Dustin Hoffman podczas Oscarów 2013 / Michael Yada / ©A.M.P.A.S.

Tuż za Angeliną Jolie i Kate Winslet uplasowały się diamentowe bransoletki, które na galę Oscarów w 2013 roku założyła Charlize Theron. Pochodziły one z kolekcji jubilera Harry'ego Winstona, a ich ówczesna wartość wynosiła 4,5 mln dolarów.

 

Najdroższa oscarowa biżuteria: Nicole Kidman - L'Wren Scott 

Nicole Kidman na 80. ceremonii wręczenia Oscarów w 2008 roku. (fot. Greg Harbaugh / ©A.M.P.A.S.) Nicole Kidman na 80. ceremonii wręczenia Oscarów w 2008 roku. (fot. Greg Harbaugh / ©A.M.P.A.S.)

Oscarowa kreacja Nicole Kidman z 2008 roku naprawdę robiła wrażenie i w dużej mierze była to zasługa wyjątkowej biżuterii, którą aktorka wybrała na tę ważną noc. Wypożyczony przez Nicole Kidman naszyjnik był nie tylko imponujący, ale również kosztowny. Projekt L'Wren Scott wart był 7 mln dolarów

Najdroższa oscarowa biżuteria: Sandra Bullock - Lorraine Schwartz

Sandra Bullock na rozdaniu Oscarów w 2014 roku. (fot. Matt Petit / ©A.M.P.A.S.) Sandra Bullock na rozdaniu Oscarów w 2014 roku. (fot. Matt Petit / ©A.M.P.A.S.)

8,2 miliona dolarów - tyle warte były bransoletka i kolczyki, które miała na sobie Sandra Bullock na gali w 2014 roku. Diamentowe cuda z kolekcji Lorraine Schwartz były kropką nad i w całej stylizacji, zamieniając Sandrę Bullock w prawdziwą królową czerwonego dywanu. 

 

Najdroższa oscarowa biżuteria: Anne Hathaway - Tiffany Lucida Star 

Anne Hathawy na Oscarach w 2011 roku / Jonathan Selig / ©A.M.P.A.S. / Darren Decker / ©A.M.P.A.S. Anne Hathawy na Oscarach w 2011 roku / Jonathan Selig / ©A.M.P.A.S. / Darren Decker / ©A.M.P.A.S.

W 2011 roku Anne Hathaway pojawiła się na oscarowej gali w czerwonej sukni i biżuterii z kolekcji jubilerskiej marki Tiffany Lucida Star. 

Kolczyki, naszyjnik i pierścionek, które założyła aktorka, były warte w sumie 10 mln dolarów.

Najdroższa oscarowa biżuteria: Charlize Theron - Harry Winston

Charlize Theron na 86 gali Oscarów w 2014 roku / Aaron Poole / ©A.M.P.A.S. Charlize Theron na 86 gali Oscarów w 2014 roku / Aaron Poole / ©A.M.P.A.S.

Ulubiony jubiler gwiazd - Harry Winston - w naszym zestawieniu pojawia się po raz drugi, a to za sprawą spektakularnej biżuterii, którą w 2014 roku założyła Charlize Theron.

Na 86. ceremonię wręczenia Oscarów gwiazda wybrała przepiękny naszyjnik wart 15,8 mln dolarów. 

 

Najdroższa oscarowa biżuteria: Cate Blanchett - Chopard

Cate Blanchett ze statuetką Oscara w 2014 roku / Greg Harbaugh / ©A.M.P.A.S. Cate Blanchett ze statuetką Oscara w 2014 roku / Greg Harbaugh / ©A.M.P.A.S.

Cate Blanchett w 2014 roku zdobyła Oscara za swoją rolę w "Blue Jasmine". Aktorka odebrała statuetkę w zwiewnej sukni, a jej stylizację dopełniły pastelowe efektowne kolczyki z domu jubilerskiego Chopard. Ich wartość to 18 mln dolarów.

Najdroższa oscarowa biżuteria: Gloria Stuart - Harry Winston

Gloria Stuart na gali Oscarów w 1998 roku / Getty Images Gloria Stuart na gali Oscarów w 1998 roku / Getty Images

Gloria Stuart - odtwórczyni Rose w "Titanicu" w 1998 roku miała na sobie jeden z najdroższych w historii Oscarów naszyjników.  The Heart of the Ocean - spektakularna kolia od Harry'ego Winstona z błękitnym 15-karatowym diamentem warta była 20 mln dolarów.

 

Najdroższa oscarowa biżuteria: Lady Gaga 

Lady Gaga na Oscarach w 2019 roku. (fot. Mike Baker / ©A.M.P.A.S.) Lady Gaga na Oscarach w 2019 roku. (fot. Mike Baker / ©A.M.P.A.S.)

Na koniec Lady Gaga i jej spektakularny naszyjnik z oscarowej gali w 2019 roku. Gwiazda przyozdobiła swój dekolt zabytkową biżuterią, której historia sięga 1878 roku, kiedy to Charles Lewis Tiffany kupił 128-karatowy żółty diament za 18 tys. dolarów. Kamień przeszedł długą drogę, aby stać się najbardziej spektakularną ozdobą w świecie jubilerskim. Do obecnego kształtu poduszki szlifowany był w Paryżu. 

Lady Gaga była zaledwie trzecią kobietą w historii, która nosiła słynny "The Tiffany Diamond".  Wcześniej miały go na sobie Mary Whitehouse i Audrey Hepburn. Obecnie wartość tego naszyjnika wyceniana jest na 30 mln dolarów.