Kolekcja biżuterii Heidi Horten na aukcji

"The World of Heidi Horten" - taki tytuł ma kontrowersyjna aukcja, która startuje 10 maja 2023 roku. W domu aukcyjnym Christie's w Genewie kolekcjonerzy będą mogli nabyć egzemplarze imponującej biżuterii, którą przez lata zgromadziła austriacka filantropka.

Reklama

Kolekcja składa się z ponad 700 klejnotów, które są ucieleśnieniem ponadczasowej elegancji i przepychu.

Najcenniejsze elementy biżuterii Heidi Horten

Na aukcji "The World of Heidi Horten" będzie można wylicytować naprawdę cenne i rzadkie okazy biżuterii. Eksperci szacują, że całość powinna sprzedać się nawet za 150 mln dolarów. Tym samym pobije dotychczasowe rekordy należące do sprzedaży kolekcji biżuterii Elizabeth Taylor w 2011 r. i aukcję Maharajas & Mughal Magnificence z 2019 r.

Wśród najdroższych i najbardziej pożądanych klejnotów znajduje się diamentowy pierścień Cartiera, którego wartość to 20 mln dolarów. Wyjątkowym okazem jest także 90-karatowy naszyjnik z diamentami "Briolette of India" Harry'ego Winstona wart od 10 do 15 mln dolarów.

The Sunrise Ruby - diamentowy pierścień Cartiera z ogromnym rubinem / fot. Christie's The Sunrise Ruby - diamentowy pierścień Cartiera z ogromnym rubinem / fot. Christie'sCzęść zysków z aukcji biżuterii Heidi Horten trafi na cele charytatywne

Christie's zdaje sobie sprawę z kontrowersji, jakie wzbudza majątek Hortenów. Przypomnijmy, że mąż Austriaczki, niemiecki potentat domów handlowych Helmuta Hortena, w czasach nazizmu skupował pod przymusem firmy od żydowskich właścicieli.

- Ważne jest to, że byliśmy całkowicie transparentni. Sprzedajemy tę kolekcję w powiązaniu z nazwiskiem Horten. Nie jest sprzedawana jako anonimowa kolekcja - mówił agencji Reutera Rahul Kadakia, szef działu biżuterii w Christie's. 

Część zysków zostanie przekazana fundacji Heidi Horten, która wspiera cele charytatywne.

- Oczywiście nie możemy wymazać historii - mówił Max Fawcett, szef działu biżuterii w Christie's w Genewie. - Ale mamy nadzieję, że fundusze z tej sprzedaży pójdą na czynienie dobra w przyszłości.