Moda na wąsy

Wąsy to jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów męskiego wyglądu. Choć wąsy w Polsce kojarzą się głównie z okresem PRL-u, o którym wielu chciałoby zapomnieć, historia wąsów sięga znacznie dalej. Ta moda została zapoczątkowana przez króla Karola I Stuarta gdzieś na początku XVII wieku. Od tej pory wąsy stały się synonimem męskości i niepodważalnej odwagi. 

Reklama

Moda na wąsy / Photo by Luke Jones on Unsplash Moda na wąsy / Photo by Luke Jones on Unsplash

Do świata męskiej mody wąsy powracały wielokrotnie w przeróżnych formach. Przypomnijcie sobie chociażby wąsy polskich szlachciców, Trzech Muszkieterów czy na przykład ekstrawaganckie wąsy Salvadora Dalego.

Jednak przez ostatnie dekady wąs zdecydowanie stracił na swojej stylowości, kojarząc się z kiczem, staromodnością i dziwactwem. Dopiero od niedawna wąsaci panowie zaczęli częściej pojawiać się na salonach i pokazach mody. Wszystko też wskazuje na to, że wąs – choć dopiero nieśmiało przedziera się przez męskie trendy – zostanie z nami na dłużej! A że wąs wąsowi nierówny, to warto dowiedzieć się, jaki rodzaj wąsów dobrać do odpowiedniego kształtu twarzy i jak zadbać o wąsy, by były naszą prawdziwą ozdobą!

Komu pasują wąsy? 

Drogi Mężczyzno, zanim zdecydujesz się na zapuszczenie wąsów, powinieneś najpierw sprawdzić, czy masz do tego predyspozycje. Prawda jest taka, że nie każdy ma możliwość zapuszczenia estetycznego zarostu, dlatego jeśli Matka natura nie obdarzyła Cię bujnym zarostem, zapomnij o wąsach. Lepiej poświęcić czas na coś innego.

Dużą przewagę w tej kategorii będą mieli mężczyźni z bujnym zarostem. Jeśli należysz do nich i chcesz spróbować zapuścić wąsa, zacznij od odpowiedniego przygotowania.

 

Moda na wąsy / Photo by Robbie Down on Unsplash Moda na wąsy / Photo by Robbie Down on Unsplash

Jak zapuścić wąsy? KROK 1: Poznaj swoje predyspozycje

Nie od razu Rzym zbudowano. Zapuszczenie estetycznego zarostu będzie wymagało odpowiedniej pielęgnacji i oczywiście czasu. Czasami na pierwsze efekty trzeba czekać nawet kilka tygodni. To właśnie one staną się dla Ciebie punktem odniesienia w kwestii tego,  czy sprawa jest w ogóle warta zachodu. Jeśli w przeciągu tego czasu zarost będzie pojawiał się bardzo powoli, lepiej zrezygnować z dalszych punktów.

Jak zapuścić wąsy? KROK 2: Postaw na cierpliwość

Kwestia cierpliwości okazuje się tutaj  sprawą kluczową. Pierwszy etap w zapuszczaniu wąsów nie należy do zbyt przyjemnych. Pamiętaj jednak, że to etap przejściowy.

Jeśli jednak wyrastające włosy zaczną opadać na górną wargę, chwyć za maszynkę i obowiązkowo pozbądź się wystających włosków. Wąsy muszą być bowiem komfortowe w „użytkowaniu”.

Istotnym elementem ładnego zarostu jest także równowaga. Przycinaj włoski tuż przed wargą tak często, dopóki zarost pod nosem ich nie dogoni.

Jak zapuścić wąsy? KROK 3: Kształt twarzy a wąsy

Gdy Twój zarost osiągnie już zadowalającą długość, musisz podjąć decyzję, jaki styl wąsów wybierasz?

Dużą rolę odgrywa przy tym kształt twarzy. Mężczyźni o mocno zarysowanej szczęce powinni postawić na wąsy w pełnej okazałości, bez zbędnego formowania ich kształtu. Natomiast mężczyznom o bardziej owalnym kształcie twarzy zaleca się połączenie wąsów z delikatnie przyciętą brodą.

Jeśli udało Ci się zapuścić wąsy i odpowiednio je wymodelować, możesz być z siebie dumny! Zostałeś nowym, stylowym wąsaczem!