Miss Anglii bez makijażu?

Już od dłuższego czasu wokół konkursów piękności narosło wiele kontrowersji. Jednym z głównych zarzutów jest to, że konkursy piękności umacniają stereotypy związane z kobiecym pięknem. W świecie silnych i pewnych siebie kobiet, żyjących w duchu body positive na tego typu "rankingi" jest coraz mniej miejsca, choć wciąż mają znaczenie... 

Reklama

Tymczasem podczas konkursu Miss Anglii 2022 jedna z uczestniczek, 20-letnia studentka politologii Melisa Raouf, zaprezentowała się przed jury bez makijażu. Jej wystąpienie wywołało sporo emocji, a film z półfinału obejrzały miliony osób na całym świecie! 

Dodajmy, że była to pierwsza tego sytuacja w historii konkursu, gdy uczestniczka wystąpiła bez makijażu. 

- Ten krok bardzo wiele dla mnie znaczył. Odnoszę wrażenie, że wiele dziewczyn w różnym wieku nosi makijaż tylko dlatego, że czuje presję otoczenia. Nigdy nie czułam, że spełniam powszechne standardy urody. Niedawno jednak zaakceptowałam to, jak wyglądam. W końcu poczułam się piękna taka, jaka jestem – we własnej skórze. Właśnie dlatego postanowiłam konkurować bez makijażu – powiedziała dla Independent Melisa Raouf.

Konkursy o tytuł najpiękniejszej przez lata cieszyły się ogromną popularnością, ale w XXI wieku, gdy w końcu społeczeństwo zaczęło doceniać wyjątkowość, ich idea przestała być na czasie – tym bardziej, że zawodniczki bardzo często ukrywały się pod bardzo mocnym makijażem. Jak się okazuje, organizatorzy Miss Anglii także to zauważyli.

 

Konkursy piękności kontra natura

Melisa Raouf dostała się do konkursu za pośrednictwem „Bare Face Top Model”, specjalnej kategorii funkcjonującej od 2019 roku. Organizatorzy stworzyli ją, ponieważ zauważyli, jak wiele uczestniczek wysyła im zdjęcia z ogromną ilością retuszu lub z mega mocnym, profesjonalnym makijażem.

- Chcieliśmy zobaczyć prawdziwą osobę, nie jej makijaż – mówili w 2019 roku organizatorzy Miss Anglii.

Występ Melisy Raouf z pewnością będzie początkiem wielkich zmian w konkursach piękności. Zawodniczka dostała się do finału i zawalczy o koronę Miss Anglii 2022. 

- Nasze wady sprawiają, że jesteśmy jedyni w swoim rodzaju, czynią nas wyjątkowymi – podkreśla Melisa Raouf.